آغاز لغو تحریم‌های اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 309793
تاریخ انتشار: 27 دی 1394 - 14:58
اتحادیه اروپا با اجرای توافق هسته‌ای تاریخی میان تهران و قدرتهای جهانی، فرایند لغو تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران را آغاز و زمینه را برای بازگشت شرکتهای اروپایی به بازار ایرانی فراهم کرد.

اتاق خبر: برداشته شدن رسمی تحریم‌های ایران پس از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که پایبندی تهران به تعهدات هسته ای را تایید کرد، بایستی به سرعت انجام بگیرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ اتحادیه اروپا تحریمهای هسته ای علیه تهران را در سال 2012 وضع کرد در حالیکه تهران منکر تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای شده و بر صلح آمیز بودن اهداف برنامه خود تاکید کرده بود. اما پس از سالها تنش، شش قدرت جهانی و ایران سال گذشته به توافقی دست پیدا کردند که تحت مفاد آن بنا شد در قبال محدود شدن فعالیتهای هسته ای تحریمها برچیده شوند.

برداشته شدن تحریمها به معنای آن است که شهروندان و شرکتهای اروپایی بار دیگر اجازه خواهند یافت در بخش نفت، گاز و پتروشیمی با ایران تجارت کرده و همچنین تجهیزات مورد نیاز این صنایع را تامین کنند.

همچنین برای تجارت در بخشهای مالی و حمل و نقل ایران آزاد خواهند بود و بانکهای ایرانی می‌توانند مجددا به سیستم نقل و انتقال مالی سوییفت متصل شوند که برای انجام داد و ستد خارجی کلیدی است.

به گفته یک مقام غربی که مایل به افشای نام خود نبود، اتحادیه اروپا حدود 300 نهاد یا حدود دو سوم از لیست سیاهی را که از برنامه هسته ای تهران تهیه کرده بود، حذف خواهد کرد.

رویترز به نقل از این مقام غربی نوشت: این اقدام برای اتحادیه اروپا به این معناست که همه بانکهای بزرگ ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران از تحریم خارج می‌شوند.

این مقام غربی در ادامه افزود: مجموعا 550 نهاد از لیست سیاه تحریمهای اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل حذف خواهند شد.

بر اساس این گزارش، برخی از محدودیتها مانند تحریم سلاحها و موشکهای بالستیک به قوت خود باقی می‌مانند و شرکتهای اروپایی برای صادرات برخی از کالاها به ایران همچنان نیازمند اجازه مقامات هستند.

آمریکا هم با آغاز اجرای توافق هسته ای، تحریمهای ثانویه مربوط به فعالیت هسته ای را برداشت که شامل تحریمهای مربوط به بخشهای مالی و بانکی می‌شوند. آمریکا همچنین 400 فرد و نهاد ایرانی را از لیستهای سیاه اداره کنترل دارایی‌های خارجی حذف کرد که شامل بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی می‌شوند با اینهمه برخی از موسسات مالی از جمله بانک انصار، بانک صادرات و بانک مهر همچنان تحت تحریم خواهند ماند.

شماری از تحریمهای آمریکها در قبال ایران بویژه تحریم تجارت داخلی آمریکا همچنان ادامه خواهند یافت. حتی پس از اجرای توافق هسته ای به جز استثناهای معدود، معامله و تجارت شهروندان و شرکتهای آمریکایی با دولت و موسسات مالی ایرانی ممنوع خواهد بود و تنها مبادلاتی از قوانین تحریمها معاف خواهند بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری با آنها موافقت کند.

گشوده شدن بازار ایران که 80 میلیون نفر جمعیت دارد به معنای فرصتهای تجاری چشمگیری برای شرکتهای اروپایی خواهد بود و تاثیر اولیه لغو تحریمها ابتدا برای شرکتهای بازرگانی ملموس خواهد بود اما بانکهای بزرگ توافق تجاری با ایران نداشته اند تا برای سرمایه گذاری در این کشور ترغیب شوند.

وزارت خزانه داری آمریکا هم اعلام کرده است در راستای تحریمهایی که تحت توافق هسته ای بین المللی برداشته می‌شوند، این کشور به شرکتهای تابعه خارجی شرکتهای آمریکایی اجازه خواهد داد با ایران تجارت کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید