در مذاکرات ایران خودرو و دایملر چه گذشت؟ | اتاق خبر
کد خبر: 310101
تاریخ انتشار: 28 دی 1394 - 18:52
ایران بنز تولید می کند
خبرآنلاین نوشت: ایران‌خودرو و مرسدس‌بنز با امضای تفاهم‌نامه، همکاری استراتژیک خود را برای ایجاد دو شرکت مشترک آغاز کردند.

اتاق خبر - گروه صنعتي ایران‌خودرو و شركت دايملر، مالك چندین شرکت تابعه و برند بزرگ خودروسازی همچون مرسدس بنز، مرسدس-آام‌گ و اسمارت با امضاي يك تفاهم‌نامه، همكاري استراتژيك خود را براي ايجاد دو شركت مشترك آغاز كردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،دايملر به عنوان بزرگترین تولیدکننده کامیون در جهان و ایران‌خودرو كه بزرگترين خودروساز خاورميانه به شمار مي‌آيد، قصد دارند با تاسيس يك شركت مشترك، از مزيت‌هاي نسبي يكديگر استفاده كرده و ضمن تحكيم جايگاه خود، يك قطب توليد خودروهاي تجاري در منطقه را ايجاد كنند.

اين تفاهم‌نامه مشترك توسط هاشم يكه‌زارع،‌ مديرعامل گروه صنعتي ایران‌خودرو و ولفگانگ برنارد، عضو هيات مديره شركت دايملر با حضور جمعي از مديران ارشد دو خودروساز بزرگ در شركت ایران‌خودرو به امضا رسيد.

يكه‌زارع در اين نشست مشترك گفت: «گروه صنعتي ایران‌خودرو در دور جديد همكاري‌هاي بين المللي خود، رويكردي كاملا متفاوت با گذشته در پيش گرفته و بر حضور و سرمايه گذاري مشترك طرف مقابل تاكيد دارد.»

وي با بيان اينكه سرمشق گروه صنعتي ایران‌خودرو در همكاري‌هاي جديد، حفظ و ارتقاي منافع ملي است، افزود: «دايملر و شركت بنز سابقه قابل اعتنا و اتكائي در همكاري با گروه صنعتي ایران‌خودرو داشته‌اند كه اين امر مي‌تواند در مسير پيش روي اين دو خودروساز راهگشا باشد.»

ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره دایملر آ. گ. نيز اظهار كرد: «محصولات تجاری دایملر همیشه در ایران از محبوبیت برخوردار بوده است و در حال حاضر خودروهای تجاری از تقاضای بالایی در ایران برخودار هستند. بنابراین پس از لغو تحریم‌های ایران، ما در حال برنامه‌ریزی برای از سرگیری سریع کسب و کارمان در این بازار هستیم. امضای تفاهم نامه با شریک تجاری مان در ایران، پیش نیاز مهمی برای از سرگیری سریع این کسب و کار است.»

براساس اين گزارش دايملر و ايران‌خودرو پس از امضاي اين تفاهم‌نامه در يك بيانيه مشترك اهداف و برنامه‌هاي خود براي از سرگيري همكاري‌ها را تشريح كردند. در اين بيانيه آمده است: «ایران‌خودرو دیزل یکی از شرکت‌های تابعه گروه صنعتی ایران خودرو، بزرگترین تولیده کننده خودرو در منطقه MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) است که بیش از 50 درصد سهم بازار را در ایران داشته و بیش از نیم قرن است که با دایملر همکاری دارد.»

«سرمایه گذاری مشترک برای تولید منطقه ای کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات قوای محرکه»، «تاسیس شرکت مشترك فروش کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات آنها در ايران» و همچنين خريد بخشی از سهام شرکت محور خودرو در كنار ایدم توسط دايملر از جمله مواردي به شمار مي‌رود كه در اين تفاهم نامه مورد توافق قرار گرفته است. علاوه بر این، دو طرف درصدد هستند سرمایه‌گذاری مشترکی برای فروش وسایل نقلیه تجاری و باری مرسدس داشته باشند. ضمن اينكه دايملر اعلام كرده براي تحقق اين برنامه ها دفتر خود در تهران را در سه ماه نخست سال 2016 ايجاد مي‌كند.

همچنين شركت دايملر طي بيانيه‌اي به پتانسيل‌هاي بازار و صنعت خودرو ايران اشاره كرده است. در بيانيه دايملر آمده است: «ایران در پی سال‌هاي متمادی تحریم و تقاضای بالا در بخش حمل و نقل، پتانسیل خوبی برای رشد در این بخش داشته و فرصت‌های زیادی را به دایملر نوید می دهد. ایران باوجود تحریم‌های اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای ملی در خاورمیانه، با تولید ناخالص ملی 415 میلیارد دلار آمریکا در سال 2014 بود. صنایع ایران تقریبا نیمی از اقتصاد ملی ایران را به دوش می کشند.»

خودروساز آلماني براي حوزه فروش و خدمات پس از فروش هم برنامه‌ريزي هايي انجام داده و اعلام كرده است: «دایملر با امضای سند همکاری، در حال شروع فرآیندی برای ورود مجدد و فراگیر به بازار ایران است.  نخستین کامیون‌های مرسدس بنز با نام‌های آکتروس (Actros) و آکسور (Axor) را می‌توان پیش از پایان سال در ایران توليد و عرضه کرد. دایملر در تلاش است تا جای پای خود را در بازار محلی ایران محکم‌تر کند به همین منظور هدف تجدید همکاری با شرکت ایدم در عرصه موتور و سرمایه گذاری مشترک در فروش را دنبال می‌کند. افزون بر این، دایملر قصد دارد تا در قالب یک سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه فروش، تمام فعالیت‌های فروش و خدمات پس از فروش در ایران را حرفه ای کند. همچنین دایملر قصد دارد تا دفتر خود را در تهران افتتاح کند. با این اقدامات و تعهدات شرکت دایملر خود را به توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران متعهد کرده است.»

همچنين دو طرف تصميم گرفتند ضمن اصلاح ساختار شركت خدمات پس از فروش گواه نسبت به واگذاري اين شركت به شركت مشترك ايران خودرو و بنز اقدام كنند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید