نیازمند سینماگرانی هستیم که دغدغه اصلاح جامعه را داشته باشند | اتاق خبر
کد خبر: 310213
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 05:10
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که ما امروز در حوزه فیلم و سینما به نویسندگان، کارگردانان و چهره‌های ارزشمندی نیازمند هستیم که دغدغه اصلاح جامعه را داشته باشند.

اتاق خبر- نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که ما امروز در حوزه فیلم و سینما به نویسندگان، کارگردانان و چهره‌های ارزشمندی نیازمند هستیم که دغدغه اصلاح جامعه را داشته باشند.

حجت‌الاسلام حسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در کنگره «جاودانه های نور و تصویر» که امشب دوشنبه ۲۸ دی ماه در سالن کوثر صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: این ۲ هزار شهید با الهام از آموزه های اسلام به قله های عظیم دست پیدا کردند و با خلق آثار ارزشمند خویش به ویژه در عرصه فیلم و سینما گام های بلندی برداشتند.

وی افزود: در تبیین معنای واقعی هنرمند دیدگاه های متفاوت و گوناگونی مطرح شده است، اما شهید آوینی در تعریف انسان هنرمند که در فراز قرآن و آموزه های دینی باشد، می گوید هنرمند انسانی است که در مسیر فطرت برای فهم معارف و آموزه های حیات بخش دین قدم برداشته است. یعنی انسان فرهیخته ای که خویشتن را به آموزه های انسان ساز قرآن و اهل بیت(ع) آراسته کرده است.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد در ادامه تعریف شهید آوینی تصریح کرد: این تعریف شامل مردان و زنانی است که از این قدرت و توان برخوردارند که معارف حیات بخش دین را فهم کرده و خویشتن را به آن آراسته کنند. هنرمند به معنای واقعی انسان هوشمند و متفکری است که از چنین ظرفیت بالایی برخوردار است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ویژگی دوم انسان هنرمند آن است که آنچه را که یافته است و با آن آراسته شده در معرض فهم دیگران قرار دهد. چنین انسانی از توان بالای خویش در خلق یک اثر برای انتقال آموزه های انسان ساز بهره می گیرد و آثار او راه فهم درست دین را ارائه می کند.

وی با اشاره به نگاه شهید آوینی یادآور شد: بهترین انسان در نگاه قرآن هنرمندی است که شهید آوینی معرفی می کند، انسانی که داعی‌ الی الله است و از این قدرت برخوردار است که بتواند با فهم صحیح دین و ارائه درست آن و به تصویر کشیدن روح قرآن و مفاهیم الهی داعی الی الله باشد و از طرفی این مسیر را هم با عمل صالح به دست آورده باشد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اظهار کرد: شهدای هنرمند کسانی بودند که در حوزه فیلم و سینما قدم های ماندگاری برداشتند و در سایه معرفت دینی و ایمان به خدا حرکتی را آغاز کرده و آن را تداوم بخشیدند. معرفتی که پشتوانه دستیابی به مقام شهادت بود و همین معرفت پشتوانه خلق آثار هنری آنان نیز بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از برکات ارزشمند کنگره ۲ هزار شهید هنرمند این بود که ما با چهره هایی شایسته و فرزانه آشنا شدیم چهره های ماندگار عرصه هنر که شهدای هنرمند پیشگامان این افراد بودند و حالا مهمترین وظیفه ما و هر هنرمند هوشمند و خدوم آن است که در مسیر تربیت خویش به آراسته کردن خود با ایمان و عمل صالح قدم بردارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مرتضی آوینی اشاره کرد و افزود: شهید آوینی اصلاح شده بود. شهدا ابتدا خود را اصلاح کردند و بعد به یک مصلح تبدیل شدند. زیرا نمی شود که انسان اصلاح نشده و از تعلقات دنیا رها نشده باشد و بتواند مثل یک مصلح عمل کند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد گفت: پیام هنرمندان شهید این است که خود را اصلاح کنید. هنرمندان مؤمن و هوشمند برای اصلاح خویش تلاش می کنند و از ظرفیت خود در جامعه به کار می گیرند. شهدای هنرمند مصلحان جامعه بودند و نگرانیشان از وضعیت موجود در جامعه آنها را در این راه قرار داد که به سمت شهادت بروند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: ما امروز در حوزه فیلم و سینما به نویسندگان، کارگردانان و چهره‌های ارزشمندی نیازمند هستیم که دغدغه اصلاح جامعه را داشته باشند و در مسیر ارتقای سطح سلامت جامعه قدم بردارند. چنین انسان هایی ادامه راه شهدا هستند.

در این مراسم خانواده شهیدان حسن هادی خبرنگار صدا و سیمای مرکز خوزستان، احمد آریایی در مرکز بسیج صدا و سیمای خوزستان، مهدی فلاحت پور از گروه روایت فتح حضور دارند و از محمدعلی شاهمرادی از فرماندهان نظامی استان اصفهان، منوچهر کریمی موید برنامه ساز و مستندساز در استان کرمانشاه، پیمان بزرگ زاده فیلمنامه نویس و بازیگر از استان فارس تجلیل صورت می گیرد.

همچنین از هنرمندان معاصر فعال ابراهیم حاتمی کیا، فرج الله سلحشور، نرگس آبیار، محمد داوودی از فعالان عرصه فیلمسازی و فیلمبردار دوره دفاع مقدس و محمدحسین مهدویان از فیلمسازان نسل جوان قدردانی به عمل می آید.

مجری مراسم اعلام کرد حاتمی کیا در این مراسم حضور ندارد و از این مساله عذرخواهی کرده است. در ادامه مراسم کامران ملکی به نمایندگی از وی جایزه را دریافت کرد و گفت: حاتمی کیا سلام گرمی رساند و تشکر کرد. وی اظهار تاسف کرد که به دلیل مرحله نهایی میکس فیلم «بادیگارد» ناچار است در استودیو باشد و نتوانسته است به این مراسم بیاید.

 در بخشی از مراسم کنگره تخصصی فیلم و سینما «جاودانه های نور و تصویر» که امشب دوشنبه ۲۸ دی برگزار شد با حضور مسئولان این کنگره از پوستر مجموعه «قرارگاه بیقراران» رونمایی شد.

این مجموعه محصول مرکز بسیج سازمان صداوسیماست و تاکنون حدود ۵۰ درصد از آن تولید شده است. این مجموعه در ۵۰ قسمت تولید می شود و محتوای آن درباره نقش سازمان صداوسیما در ۸ سال دفاع مقدس است.

مجری مراسم اعلام کرد که این مجموعه سال ۹۵ روی آنتن می رود.

هنرمند دوم که تجلیل شد نرگس آبیار بود. وی در سخنانی گفت: من همیشه این توفیق را داشتم که در چنین مراسم هایی حصور داشته باشم و به همین ترتیب با بسیاری از خانواده های شهدا و مادران گرامیشان آشنا شده ام. من دوره ای هم سرویراستار فرهنگ «اعلام شهدا» بودم که قرار بود در بنیاد شهید چاپ شد و آنجا با شهدای هنرمند زیادی آشنا شدم که شاعر، نویسنده فیلمساز و خبرنگار بودند.

وی ادامه داد: اکنون فکر می کنم چقدر جای چنین کنگره ای خالی بود و اکنون خوشحالم که اینجا حضور دارم و و تقدیر می شوم.

نفر سوم از بین تجلیل شوندگان محمدحسین مهدویان بود که وی نیز به دلیل آماده سازی فیلم «ایستاده در غبار» نتوانست در برنامه و برای مراسم تجلیل خود حضور یابد.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید