فعالیت شعبه کره‌ای بانک ملت به وضع عادی بازمی‌گردد | اتاق خبر
کد خبر: 310371
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 19:39
رییس شعبه بانک ملت در کره جنوبی اعلام کرد: در پی اجرای توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریمهای بین المللی، فعالیتهای این واحد به زودی به وضع عادی بازخواهد گشت.

اتاق خبر: سئول اعلام کرده است اکنون که تحریمهای اقتصادی و مالی علیه تهران برداشته می‌شوند، همکاری دوجانبه با ایران را افزایش خواهد داد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛  سئول با اشاره به این ادعاها که بانک ملت از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تخطی کرده است، از سال 2010 به بعد فعالیتهای این بانک را محدود کرد.

کیم تائه گیل، در مصاحبه با خبرگزاری یونهاپ اظهار کرد: اقدامات لازم برای احیای زیرساخت ضروری انجام شده و فعالیتهای این بانک می‌تواند به شکل عادی ازسرگرفته شود.

به گفته کیم، این بانک در چند سال گذشته قادر به انجام فعالیت اصلی خود که مبادله ارزی و پشتیبانی تجاری بود، نبوده با این‌همه با فراهم کردن خدمات مبادله به وون، به شکل محدود فعالیت داشته است.

پیش از اینکه تحریم‌ها به اجرا دربیایند، خودروسازان و شرکتهای پتروشیمی و ساختمانی کره جنوبی در ایران فعالیت داشتند و این کشور کره‌ای واردکننده بزرگ نفت خام ایران بود.

بانک ملت شعبه کره جنوبی را در ژوئن سال 2001 گشود و از مبادلات ارزی خارجی و تجارت دو جانبه و همچنین انتقال پول ایرانیان مقیم کره حمایت می‌کرد.

این شعبه در سال 2009 درآمدی بالغ بر 32.5 میلیارد وون (26.8 میلیون دلار) داشت اما این رقم در سال 2014 که تحریمهای هسته ای اعمال شده بود، به حدود 760 میلیون وون رسید. چنین محدودیتهای باعث شد این بانک شمار کارمندانش را از 36 نفر در ژوئن سال 2010 به 13 نفر در حال حاضر کاهش دهد.

این بانکدار اظهار کرد که با برداشته شدن تحریمها این بانک تماسهایی از شرکتهای کره‌ای که با ایران معامله دارند، دریافت کرده است.

وی در ادامه افزود: این امیدواری وجود دارد که اوضاع بهبود پیدا می‌کند، با این همه ممکن است اندکی زمان ببرد تا بانک ملت همانند گذشته خدمات کامل را عرضه کند زیرا سیستم بانکی شعبه بانک ملت در کره جنوبی به دلیل تحریمها، سالها به سیستم مبادلات بانکی بین المللی دسترسی نداشته است.

از این رو بانک ملت ابتدا باید به سوئیفت متصل شود تا بتواند اعتبارنامه صادر کند. بعلاوه این بانک باید شبکه حساب بین بانکی خود را بگشاید که طبیعتا به اندکی زمان نیاز دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید