رفع تحریم ها نتایج مثبتی در روابط تهران و مسکو خواهد داشت | اتاق خبر
کد خبر: 310377
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 14:54
سفیر ایران در روسیه:
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام کرد: لغو تحریم های ضد ایرانی، نتایج مثبتی در روابط ایران و روسیه خواهد داشت و تحرک جدیدی در روابط دو کشور ایجاد می کند.

به گزارش اتاق خبر، «مهدی سنایی» در صفحه فیس بوک خود نوشت: 26 دی ماه تحریم های تحمیلی علیه ایران به خاطر برنامه هسته ای رفع شد. توافق هسته ای یک «موفقیت بزرگ» برای ایران، «حل یک مسأله غیرضروری» و ایجاد یک سابقه خوب برای حل دیگر مسایل جهانی از مسیر دیپلماسی بود و این امید شکل گرفت که مشکلات متعدد منطقه ای نیز از مسیر دیپلماسی و مذاکره قابل حل و فصل است.
سفیر ایران در مسکو افزود: رفع تحریم ها اثرات مثبتی بر فضای دیپلماسی و تجارت خارجی ایران دارد و به گفته رییس جمهوری اسلامی اجرای برجام به ضرر هیچ کشوری نیست؛ دوستان ایران خوشحالند و رقیبان نیز نباید نگران باشند.
سنایی سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه ادامه داد: براساس مسئولیتی که برعهده دارم، بر این باورم که رفع تحریم ها، نتایج مثبت و محرک جدیدی در روابط تهران و مسکو خواهد داشت که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1) طی سال های گذشته، تحریم ها بر سطح مبادلات اقتصادی ایران و روسیه اثر منفی داشته و منجر به کاهش مبادلات دو کشور شده بود که اکنون رفع تحریم ها می تواند به زمینه گسترش و تقویت همکاری های دو جانبه در حوزه های مختلف تبدیل شود.
2) یکی از مشکلات اصلی روابط اقتصادی و تجاری، تصفیه حساب بانکی و نقل و انتقال پول بود که با رفع تحریم های ایران، این مشکل حل شد و بانک های دو کشور می توانند به راحتی کار کنند.
3) مشکل دیگر روابط دو کشور، نبود منابع کافی مالی برای اجرای پروژه های مورد توافق بود. با گشوده شدن خط اعتباری از سوی روسیه و هم چنین آزاد شدن پول های مسدود شده ایران، برای تأمین منابع مالی پروژه های مورد توافق گشایش ایجاد شد.
4) طی سال های تحریم، عامل سوم یعنی غرب بر روابط روسیه و ایران اثرگذار بوده است که در شرایط جدید اثر عامل سوم بر روابط دو کشور کاهش می یابد.
5) برداشته شدن تحریم های ایران تأثیر چندانی بر کاهش قیمت نفت نخواهد گذاشت. قیمت تاکنون تحت تأثیر عوامل دیگر تا حد زیادی کاهش یافته است.
تهران نیز از کاهش قیمت نفت متضرر می شود و با رفع محدودیت ها، ورود ایران به بازار نفت تدریجی و حساب شده خواهد بود.
6) طی ماه های گذشته دیالوگی در سطح دو رییس جمهور برای گسترش و تقویت روابط دو کشور برقرار شد. رفع تحریم ها، می تواند زمینه گسترده ای را برای اجرای توافق های مقامات عالی دو کشور فراهم نماید.
7) بوروکراسی پیچیده یکی از موانع اصلی کار در دو کشور می باشد. امید است با شرایط جدید و توجه دو رییس جمهوری به گسترش و تقویت روابط، ابتکارهای جدیدی برای کاهش بوروکراسی ارایه شود.
8) گردشگری یکی از زمینه های لازم برای همکاری دو کشور است. دو کشور توانمندی گسترده ای برای جذب توریست ها دارند. موضوع گردشگری افزون بر کسب منافع اقتصادی، زمینه افزایش آشنایی مردم دو کشور از یک دیگر می شود.
تغییر نگاه به ایران در افزایش سفرهای گردشگری به این کشور نیز اثرگذار بوده است. سفر مردم روسیه به کشور همسایه با ایجاد تسهیلات جدید در صدور روادید آسان تر از گذشته خواهد بود.
9) کاهش تعرفه ها یکی از ضروریات در روابط تجاری دو کشور است. این روند آغاز شده و امیدواریم که موضوع کاهش تعرفه ها در تمامی زمینه های دارای منافع متقابل دو کشور گسترش یابد.
10) ایران و روسیه می توانند در زمینه برقراری تسهیلات لازم برای واردات مواد غذایی از ایران همکاری گسترده تری داشته باشند. تسریع در صدور مجوزهای لازم برای واردات مواد لبنی از ایران ضروری است.
11) در شرایط جدید ضرورت دارد، کمپانی های روس با تمام توان در بازار سرمایه گذاری و صنایع ایران حضور یابند و در این بازار رقابتی از طریق مشارکت در تأمین مالی و انتقال فنآوری، یک مزیت برای خود ایجاد کنند.
12) ایران با چند سال عضویت ناظر در سازمان همکاری شانگهای، مایل به تقویت این سازمان است که با رفع تحریم ها، زمینه عضویت کامل جمهوری اسلامی فراهم شده است.
13) ایران مایل به تقویت همکاری های اقتصادی و بانکی با روسیه، باز کردن حساب مشترک و بانک مشترک برای تصفیه به روبل و ریال است که امیدوارم بانک مرکزی روسیه در پاسخ به ابتکارات ایران، گام های جدی بردارد.
14) گسترش همکاری با چین، روسیه و هند، اولویت تغییر ناپذیر سیاست خارجی دولت کنونی در ایران است. طی دو سال گذشته نیز میان دو رییس جمهوری گفت وگوی سازنده شکل گرفته است. تهران از مسکو برای همکاری در همه مراحل دستیابی به توافق هسته ای و رفع تحریم ها سپاسگزار است.
سنایی سفیر ایران در مسکو در بند پایانی مطلب خود آورده است: شرایط منطقه، ضرورت همکاری های جدی تر ایران و روسیه در حوزه های مختلف را ایجاب می کند. در شرایطی که برخی کشورهای منطقه درصدد ایجاد تنش و مشکل هستند، لازم است نیروهای همسو برای برقراری ثبات، امنیت و مبارزه با تروریسم، همکاری نزدیک تر و جدی تری داشته باشند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید