بیاد خواننده فقید هتل كاليفرنيا درگذشت+تصاوير | اتاق خبر
کد خبر: 310640
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 10:57
گلن فری گیتاریست، ترانه‌سرا و عضو مؤسس گروه ایگلز و یکی از نویسندگان ترانه ماندگار ˝هتل کالیفرنیا˝ از دنیا رفت

به گزارش اتاق خبر، گلن فری روز دوشنبه بر اثر عوارض ناشی از آرتریت روماتوئید، کولیت و ذات‌الریه در نیویورک درگذشت. او 67 ساله بود.

خانواده فری و همکاران او در گروه ایگلز در بیانیه‌ای گفتند: واژه‌ها نه نمی‌تواند غم ما را توصیف کند، نه عشق و احترام ما به همه چیزهایی که او به ما داد.

ایگلز با ترانه‌هایی مانند "هتل کالیفرنیا" یکی از پرطرفدارترین گروه‌های موسیقی دهه 1970 بود. فری در 1971 به همراه دان هنلی، برنی لیدون و رندی مایزنر این گروه را پایه‌گذاری کرد. او با همکاری هنلی "هتل کالیفرنیا" را نوشت و سازنده تعدادی از موفق‌ترین ترانه‌های ایگلز مانند "Heartache Tonight " و "چشمان دروغ‌گو" بود.

بیش از 150 میلیون نسخه از آلبوم‌های ایگلز در سراسر جهان فروخته شده و "هتل کالیفرنیا" یکی از پرفروش‌ترین آلبوم‌های تاریخ موسیقی است.


گلن فری (نفر دوم از راست) در کنار دیگر اعضای گروه ایگلز

ایگلز یکی از پرقدرت‌ترین گروه‌های راک دهه 1970 بود. آن‌ها شاید دینامیک لد زپلین یا ارتباطات پیچیده فلیت‌وود مک را نداشتند، اما امواج رادیویی را در کنترل خود داشتند. رادیو ای‌ام ترانه‌های موفق ایگلز را که مملو از هارمونی‌های بی‌نقص بود پخش می‌کرد و ایستگاه‌های اف‌ام بخش‌ بیشتری از آلبوم‌های آن‌ها مورد توجه قرار می‌دادند.

فری یکی از ترانه‌سراهای اصلی گروه بود. اگر دان هنلی، پل مکارتنی گروه ایگلز بود، او جان لنون گروه به حساب می‌آمد. او "سخت نگیر" اولین ترانه موفق ایگلز را نوشت، اما ترانه‌های بعدی مانند "Take It To The Limit" و "هتل کالیفرنیا" کارهای گروهی بودند، در حالی که او و هنلی با هم ترانه‌ها را می‌خواندند.

ایگلز در جدول فروش آمریکا پنج تک‌آهنگ شماره یک و چهار آلبوم شماره یک داشت و موفق‌ترین ترانه‌هایشان حدود 30 میلیون نسخه فروش داشتند. ایگلز برنده شش جایزه گرمی هم شد.

فری در 2012 به رولینگ استون گفت: یک جورهایی ذهن آدم را به هم می‌ریزد، اما هر وقت آشغال‌ها را دم در می‌گذارم، کثافت‌کاری‌های سگم را تمیز می‌کنم و بچه‌ها را به مدرسه می‌برم، یادش می‌افتم.

با این حال، این موفقیت‌ها باعث فرو پاشیدن گروه شد. فری همیشه دلیل این جدایی را در دو کلمه توضیح می‌داد: هتل کالیفرنیا. او می‌گفت فشارهای بعد از موفقیت این ترانه گروه را به هم ریخت. هنلی در 1980 جمله معروفی گفت: ایگلز زمانی بازمی‌گردد که جهنم یخ زده باشد. 14 سال بعد در 1994، اعضای ایگلز با تور موسیقی "جهنم یخ زده است" به دنیای موسیقی بازگشتند.

هنلی در واکنش به درگذشت فری در بیانیه‌ای گفت: او برای من مانند یک برادر بود. ما خانواده بودیم و مانند اغلب خانواده‌ها، اختلال‌هایی هم بود، گروهی که ما 45 سال پیش راه انداختیم، هیچ‌وقت از هم نپاشید، حتی در مدت 14 سالی که ایگلز محو بود.

فری بعد از فروپاشی ایگلز در 1980 به تنهایی به فعالیت هنری موفق خود ادامه داد و در 1984 ترانه موفق "The Heat is On" را برای فیلم "پلیس بورلی هیلز" با بازی ادی مورفی نوشت.

اعضای گروه ایگلز قرار بود در 2015 در مرکز کندی تقدیر شوند، اما به خاطر وضعیت سلامتی فری دریافت این جایزه را به تعویق انداختند.

منبع: هنرآنلاین

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید