وجود 40 معافیت اقتصادی باعث افزایش قاچاق شده است | اتاق خبر
کد خبر: 310755
تاریخ انتشار: 30 دی 1394 - 15:35
رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: یکی از دلایل بالا بودن قاچاق کالا، از سیستم اداری ما در قالب معافیت‌های اقتصادی نشأت می گیرد، چراکه در کشور ما 65 مورد معافیت وجود دارد که بیش از 40 مورد آن معافیت اقتصادی است.

اتاق خبر: حبیب الله حقیقی در همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه قاچاق در همه دنیا موضوعیت دارد، اظهار کرد: قاچاق اصولا در حوزه کالاهای ممنوعه صورت می گیرد، هرکشوری در ارتباط با کالاهای ممنوعه تعریفی دارد که می توان به قاچاق مواد مخدر، انسان، سلاح، مواد منفجره اشاره کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ارتباط با قاچاق کالا در ایران بیان کرد: در ایران در چهار بخش کالاهای مجاز، مجاز مشروط، یارانه‌ای و ممنوع، قاچاق صورت می گیرد که قاچاق کالاهای ممنوعه در کشور ما در رتبه چهارم قرار دارد.

حقیقی خاطر نشان کرد: کشور ما از نظر شرایط جغرافیایی 16 استان مرزی دارد و با 15 کشور نیز همسایه است؛ به صورتی که این 15 کشور سیستم اقتصادی متفاوتی دارند یعنی کالایی که برای ما قاچاق محسوب می شود برای آنها منبع درآمد است.

وی به اهمیت کنترل زیرساخت ها اشاره کرد و گفت: نباید صرفا از نیروی انتظامی توقع داشت که به تنهایی در این موضوع به مقابله بپردازد بلکه باید از ساز و کارهای کنترلی بهره ببریم.

حقیقی مطرح کرد: در برخی از پایانه‌ها با کمبود "ایکس ری" برای کنترل کانتینرها مواجه هستیم که باید در خصوص ایجاد زیرساخت های لازم و کنترل مطلوب اقدام کنیم.

وی با اشاره به مقرون به صرفه بودن قاچاق برای قاچاقچیان گفت: پیشنهاد می شود هزینه های واردارت کالا از مبادی رسمی کاهش یابد تا معضل قاچاق روند کاهشی پیدا کند.

او بیان کرد: مساله مبارزه با قاچاق کالا و ارز به موارد متعددی گره خورده است، به همین جهت تنها با مقابله نمی توان مساله قاچاق را منتفی کرد بلکه با یک سلسله اقدامات باید این معضل را که گره ای بر توسعه اقتصادی و اعمال سیاست های مقاومتی ایجاد کرده است را حل کرد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در حوزه برنامه ریزی باید با ایجاد یک برنامه جامع به موارد علت و معلولی این معضل بپردازیم و با 70 درصد پیشگیری و 30 درصد مقابله به صورت توأمان با باندها و شبکه های قاچاق و عناصر اصلی آن برخورد و مبارزه کرد.

وی در ارتباط با حوزه سوخت عنوان کرد: با استفاده از سامانه ها، سهمیه بندی و کارت های سرگردان که با همکاری نیروی انتظامی انجام شد، توانستیم در سال گذشته شش میلیون کارت سوخت سرگردان را باطل کنیم. از مهرماه امسال نیز تخصیص سوخت در طرح و مبنای پیمایشی انجام شد، براین اساس اختصاص سوخت تنها با بارنامه انجام می‌شد و طی سه ماه با اجرای این طرح، روزانه 14 میلیون لیتر کاهش توزیع گازوئیل داشتیم.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان گفت: در برنامه ریزی جامع برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز نقش ناجا، یک نقش بی بدیل است و پلیس طلایه دار مبارزه با قاچاق است و در راستای تأمین امنیت اقتصادی نقش ارزنده ای دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید