دلایل افزایش قیمت تخم مرغ از زبان دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان | اتاق خبر
کد خبر: 310781
تاریخ انتشار: 30 دی 1394 - 21:49
دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم گذار، دلایل بالا رفتن قیمت تخم مرغ در بازار داخل را ناشی از افزایش تقاضای عراق برای واردات، رشد تقاضای بازار داخلی در فصل سرما و حذف گله های مرغ های پیر تخم گذار دانست.

اتاق خبر: فرزاد طلاکش عراق را یکی از بازارهای اصلی صادرات تخم مرغ ایران معرفی کرد و گفت: توقف صادرات ترکیه به دلیل مسائل سیاسی به عراق، حجم تقاضای این کشور برای دریافت تخم مرغ از ایران افزایش یافته و این موضوع فشار روانی بربازار داخلی داشته است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی تصریح کرد :صادرات انگیزه ای برای افزایش تولید است و در 15 روز گذشته روزانه 500 تن تخم مرغ به عراق صادر شد که با کنترل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار کشور ، این رقم روزانه به 300 تن رسیده است.

** حذف روزانه حدود سه میلیون مرغ تخمگذار پیر

دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان درباره حذف گله های مرغ تخم گذار گفت: اکنون بین 58 تا 60 میلیون مرغ تخم گذار وجود دارد که در سن بین 80 تا 90 هفتگی به دلیل پیری و غیراقتصادی بودن به شکل خودکار از سیستم تولید حذف می شوند.
طلاکش اظهارداشت: بنابراین روزانه بین 2.5 تا سه میلیون مرغ تخم گذار حذف می شوند و اکنون بخشی از مرغ های پیر به دلیل اقتصادی بودن هنوز در چرخه تولید قرار دارند و حذف نشده اند.

** قیمت خرید تخم مرغ در محل مرغداری ها

این مقام مسئول افزود: اکنون حداکثر قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ در محل مرغداری های کشور حدود 47 هزار ریال است و بیش از این نرخ تخم مرغ از تولید کنندگان خریداری نمی شود.
وی گفت : قیمت تخم مرغ درمحل مرغداری های کشور با شبکه پخش و توزیع و بنکداری تفاوت دارد و با درنظر گرفتن هرکیلوگرم تخم مرغ به قیمت 47 هزار ریال، هرعدد تخم مرغ سه هزار و 130 ریال ( 313 تومان ) در محل مرغداری خریداری می شود، درحالی که هرعدد تخم مرغ در خرده فروشی ها با نرخ چهار هزار و 200 ریال تا چهار هزار و 500 ریال ( 420 تا 450 تومان ) بفروش می رسد که حدود یکهزار و 360 ریال ( 136 تومان ) اختلاف قیمت روی هر عدد تخم مرغ وجود دارد که به جیب شبکه توزیع می رود و این تفاوت قیمت بین تولید کننده و شبکه توزیع معادل 40 درصد است که منصفانه نیست.
طلاکش عدم نظارت بر شبکه توزیع از جمله پخش و خرده فروشی ها دانست و افزود: چنانچه این مشکل برطرف شود ، فاصله قیمت بین تولید تا مصرف کاهش خواهد یافت.
اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران، امروز (چهارشنبه) قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ در محل مرغداری های کشور را 55 هزار ریال، واحدهای صنفی 58 هزار ریال، واحدهای خرده فروشی 65 هزار ریال اعلام کرد.
امسال در دوره هشت ماهه (تا پایان آبان ماه) ، 68 هزار تن تخم مرغ به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عراق و افغانستان صادر شد.
سال گذشته حدود 920 هزارتن تخم مرغ از حدود یکهزار و 700 واحد مرغ تخمگذار در کشور تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه شد که امسال پیش بینی می شود رقم تولید به 930 هزارتن برسد.
اکنون سرانه مصرف تخم مرغ در ایران حدود 191 عدد است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید