پوتین و مادورو سقوط بهای نفت را بررسی کردند | اتاق خبر
کد خبر: 311264
تاریخ انتشار: 3 بهمن 1394 - 14:56
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در گفت و گویی تلفنی با «نیکلاس مادورو» همتای ونزوئلایی خود در باره شرایط کنونی بازار نفت و روند سقوط قیمت گفت وگو کرد.

اتاق خبر: دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین امروز (شنبه) اعلام کرد: سران دو کشور در گفت و گوی تلفنی انجام شده وضعیت کنونی بازار جهانی نفت را بررسی و در باره راه های تثبیت قیمت رایزنی کردند.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ روسای جمهوری روسیه و ونزوئلا همچنین موضوعات همکاری های دوجانبه در عرصه های اقتصادی و بازرگانی گفت و گو کردند.
اقتصاد ونزوئلا بر اثر سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی به شدت آسیب دیده است و مقام های این کشور در تلاش برای برگزاری نشست فوق العاده اوپک برای چاره اندیشی در مورد این مساله هستند.
روسیه کشور نفتی غیراوپک نیز با تولید روزانه 10 میلیون و 900 هزار بشکه به درآمدهای ارزی حاصل از آن متکی است و سقوط بهای هر بشکه تا کمتر از 30 دلار فشارهای شدیدی بر اقتصاد این کشور وارد می کند.
رسانه های روسی روز جمعه از درخواست وزیر نفت و معادن ونزوئلا از روسیه، الجزایر و اکوادور برای برگزاری نشست اوپک خبر دادند.
به گزارش این رسانه ها، «اولوخیو آنتونیو دل پینو دیاس» وزیر نفت ومعادن ونزوئلا، از روسیه که عضو اوپک نیست و اکوادور و الجزایر دو عضو اوپک، خواسته برای برگزاری نشست فوق العاده وزیران اوپک کمک کنند.
بر اساس اطلاعات رسانه روسی، وزیر نفت و معادن ونزوئلا در این رابطه به گفت وگوهای خود با «آلکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه و وزیران انرژی اکوادور و الجزایر اشاره کرد.
کاراکاس پیشتر خواستار برگزاری نشست فوق العاده اوپک در ماه فوریه آینده برای حمایت از تثبیت بهای نفت و جلوگیری از سقوط آن شده بود.
ونزوئلا که 90 درصد درآمدهای ارزی خود را از صادرات نفت بدست می آورد، با سقوط بهای نفت در بازار جهانی دچار مشکلات شدید شده است.
بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، هزینه استخراج نفت ونزوئلا بشکه ای حدود 20 دلار است که با توجه به بهای کنونی نفت درآمد چندانی از صادرات نفت عاید این کشور نمی شود.
یک روزنامه کاستاریکایی به تازگی درباره بحران ونزوئلا نوشت: ونزوئلا کشوری با بزرگترین ذخایر نفتی (اثبات شده) در جهان، با یکی از دردناک ترین و قابل پیش بینی ترین فروپاشی های اقتصادی روبروست.
روزنامه «تیکوتایمز» نوشت: صادرات نفت، 95 درصد درآمدهای تجاری ونزوئلا را تشکیل می دهد و با کاهش قیمت نفت سنگین این کشور به 24 دلار در هر بشکه، قلب اقتصاد این کشور به طور خطرناکی در حال از کار افتادن است.
به گفته تحلیلگران مستقل، هزینه تولید یک بشکه نفت برای شرکت دولتی «پی.دی.وی.اس.ای» ونزوئلا تقریبا معادل 20 دلار است و هر قیمتی کمتر از این سطح، آخرین واحدهای سود باقیمانده را برای کشوری با صادرات تک محصولی نفت از بین می برد.
«فرانسیسکو مونالدی» اقتصاددان ونزوئلایی موسسه «بکر» دانشگاه «رایس» آمریکا گفت: کاهش قیمت نفت ونزوئلا به 24 دلار در هر بشکه، برای این کشور یک فاجعه است.
وی افزود: این چالشی برای دیگر صادرکنندگان بزرگ نفت مانند نیجریه، روسیه و عراق است که اقتصادی بشدت وابسته به نفت دارند و در ونزوئلا هم که بالاترین نرخ تورم جهان را دارد، اوضاع ممکن است وخیم تر نیز بشود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید