سیستان و بلوچستان خاستگاه مناسبی برای انواع موادمعدنی است | اتاق خبر
کد خبر: 311268
تاریخ انتشار: 3 بهمن 1394 - 15:11
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: به دلیل ساختار زمین شناسی، سیستان و بلوچستان خاستگاه مناسبی برای انواع مواد معدنی است.

به گزارش از اتاق خبر به  نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان داوود شهرکی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان به دلیل ساختار زمین شناسی استان خاستگاه مناسبی برای انواع موادمعدنی است و آثار و نشانه های موجود نیز گواه بر این ادعا است.

وی افزود: زون فلیشی نهبندان - خاش، بلوک لوت و زون مکران و بخش های رسوبی و کربناته قدیمی، مجموعه های پوسته اقیانوسی و مجموعه های آذرین نظیر توده گرانیتی زاهدان و کوه سفید سراوان، کمپلکس های ولکانوپلوتونی بزمان - تفتان و لار، زون فلیشی ناحیه مکران، حوضه رسوب گذاری جوان هامون جازموریان، دشت سیستان و سواحل دریای عمان، بسترهای مناسبی برای کانی زائی است.

شهرکی ادامه داد: می توان متناسب با شرایط استان و اولویت بندی قابلیت ها، راهبرد توسعه استان را طراحی و برنامه عملیاتی آن را نیز تدوین کرد.

وی ادامه داد: روند فعالیت های معدنی و رشد فزاینده شاخص های بخش معدن استان نسبت به سنوات گذشته و ارتقا جایگاه معدن استان نسبت به کشور در سال های اخیر نشان می دهد که این بخش می تواند به عنوان محور توسعه استان قلمداد شود.

شهرکی خاطرنشان کرد: سهم نزدیک به 50 درصد صنایع معدنی استان از کل صنایع و سهم 100 درصدی صنایع معدنی بزرگ استان نظیر کارخانجات سیمان از صنایع بزرگ استان نشان دهنده جایگاه معدن در رشد استان است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در بخش ذخایر فلزی تا پایان سال 87 کمتر از 20 میلیون تن شناسایی شده است که این میزان در حال حاضر بالغ بر 400 میلیون تن است که رشدی معادل 20 برابر کل ذخایر فلزی استان تا پایان سال 87 را نشان می دهد ایـن ذخایر شامل مس، تیتانیوم، سنگ آهن و آهن پلاسری، طلا، منگنز، آنتیموان و است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید