نبود نقدینگی، مشکل اصلی اقتصاد کشور است | اتاق خبر
کد خبر: 311540
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 10:26
کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی
سیدمحمد بیاتیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم بیجار، در پاسخ به سوالی در مورد وضع صنایع کشور وضعیت کنونی این بخش را قابل قبول ندانست و اکثر واحد های تولیدی را تعطیل و نیمه تعطیل خواند.

اتاق خبر- سید محمد بیاتیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم بیجار، در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت صنایع کشور وضعیت کنونی این بخش را قابل قبول ندانست و اکثر واحد های تولیدی را تعطیل و نیمه تعطیل خواند.


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت، بالا رفتن قیمت حامل های انرژی و نوسانات ارزی را از دلایل رکود صنایع کشور در گذشته خواند و گفت: بالا بودن هزینه واردات مواد اولیه، در کنار تورم بالا باعث کند شدن روند تولید در کشور شد و این روند تا سال 92 ادامه داشت. بعد از روی کار آمدن دولت جدید علیرغم این که فضای روانی مثبتی در جامعه به وجود آمد اما اتفاق جدیدی در صنعت و اقتصاد کشور رخ نداد و رکود شدیدی بر فضای تولید کشور حاکم شد.


و نماینده مردم بیجار نبود نقدینگی در جامعه را علت دیگری دانست که منجر به رکود در کشور شده است و اضافه کرد: ارائه نشدن تسهیلات از سوی بانک ها برای کمک به تولید در کنار بی برنامگی دولت برای بهتر کردن شرایط اقتصادی باعث ایجاد رکود شده است. در ابتدا دولت برنامه داشت تورم بالای 40 درصد را به زیر 20 درصد برساند و برای این کار از تزریق نقدینگی به جامعه جلوگیری کرد و نتیجه آن رکود شدید اقتصادی بود. این در حالی است که برخی از کارشناسان معتقد هستند برای ایجاد رونق اقتصادی باید تورم را تحمل کرد.


وی در پایان با تاکید بر نبود نقدینگی در کشور از بهره بالای بانکی انتقاد کرد و آن را به ضرر تولید دانست. وی در ادامه با بیان اینکه سو مدیریت تاثیر بیشتری نسبت به تحریم ها در مشکلات اقتصاد کشور دارد گفت: در صنایع بزرگ دولتی و نیمه دولتی مدیرانی که بر سر کار هستند تناسبی با حوزه مدیریت خود ندارند و همین باعث بروز مشکلات بزرگ اقتصادی در کشور شده است. در نتیجه برای ایجاد رونق اقتصادی در کشور باید بعد از اصلاح سیستم مدیریت خود نسبت به جذب سرمایه خارجی اقدام کنیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید