روابط آمریکا و عربستان مستحکم تر از همیشه است | اتاق خبر
کد خبر: 311613
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 14:18
کری:
«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا امروز (یکشنبه) گفت: روابط آمریکا و عربستان مستحکم تر از همیشه است و دو کشور برای پایان دادن به جنگ در سوریه و یمن همکاری خواهند کرد.

به گزارش اتاق خبر از خبرگزاری آسوشیتدپرس از ریاض، کری افزود: «ما بیش از هر زمانی روابطی محکم، ائتلافی شفاف و روابط دوستانه قوی با عربستان داریم و هیچ چیز تغییر نکرده است زیرا برای نابود کردن سلاح هسته ای کشوری در منطقه همکاری کرده ایم.»
این اظهارات کری یک روز پس از دیدارش با مقام های سعودی و سایر مقام های منطقه خلیج فارس در جمع کارکنان سفارت آمریکا در ریاض مطرح شد.
کری گفت: دستیابی به توافق هسته ای (ایران) نگرانی ها درباره مسائل دیگر را رفع نمی کند بنابراین، ما به همکاری با کشورهای دوست و همپیمان خود در منطقه ادامه خواهیم داد.
وی با بیان این که درباره «پیشنهادهایی جدید» برای برقراری صلح در یمن گفت و گو کرده است، افزود: عربستان متعهد شده با ما در تلاش ها برای ایجاد ثبات در سوریه و آرام کردن اوضاع ناشی از اختلافات بین شیعیان و سنی ها همکاری کند.
عربستان با ائتلاف برخی کشورهای عربی منطقه و با همراهی آمریکا از ششم فروردین سال جاری حملات گسترده ای را علیه یمن آغاز کرد تا «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور را به حاکمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابیون یمنی که امنیت شهرهای این کشور را تأمین می کنند، جلوگیری کند.
بر اثر این حملات، تاکنون هزاران یمنی از جمله زنان و کودکان شهید و یا زخمی شده و ده ها هزار نفر نیز آواره و 80 درصد تأسیسات زیربنایی، خدماتی و درمانی این کشور ویران شده است.
برخی از تحلیل گران، آمریکا را مسئول پیامدهای تجاوز عربستان و هم پیمانانش به یمن و ویرانی، محاصره و نقض حاکمیت این کشور و حمایت آنها از تسلیح تروریست ها و غیره در یمن می دانند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید