سهم 25 درصدی کشاورزی در صادرات غیرنفتی | اتاق خبر
کد خبر: 311622
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 17:36
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور گفت: کشاورزی، صنعتی است که 22 درصد اشتغال و 25 درصد صادرات غیر نفتی کشور را تامین می‌کند و در عین حال معادل غذای 22 میلیون نفر در کشور ضایعات قابل مصرف را تولید می‌کنند.

اتاق خبر: مجید موافق قدیری در آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور و دامپزشکی اظهار کرد: رفاه و امنیت غذایی از اصلی‌ترین محورهای چشم انداز برنامه ششم توسعه بدون توجه ویژه دولتمردان به صنایع کشاورزی، دام، طیور و آبزیان امکان پذیر نیست.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با اشاره به قوانین دست و پاگیر حاکم بر این صنایع ادامه داد: قوانین تدوین شده دست متخصصان و فعالان این صنعت را برای صادرات می‌بندد و حتی صادر کنندگان برای خروج محصولاتشان از گمرک به سمت بیرون مرز با مشکلات متعددی روبرو هستند.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور با اشاره به ارزش افزوده بالای صنعت خوراک دام افزود: سیاست‌گذاران اقتصادی باید با عنایت بیشتر به این صنعت به کارخانه‌های رده بالای کشور مجال فعالیت‌های بین المللی بدهند، چرا که در حال حاضر 21 کارخانه تولیدخوراک دام و طیورکشور در رده با کیفیت‌ترین‌های جهانی قرار دارند.

موافق قدیری ادامه داد: دولت نباید در قیمت گذاری محصولات پروتئینی وارد و قیمت را به تولید کننده تحمیل کند. عدم دخالت دولت و آزادسازی قیمت می‌تواند کمک بزرگی به این صنایع استراتژیک باشد و باعث شود قیمت تمام شده حتی در مواردی کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: جمعیت کشور به زودی به100 میلیون نفر خواهد رسید و این جمعیت پیش از هر چیز نیاز به غذا دارد. حال آنکه 85 درصد از غذای کشور را محصولات کشاورزی تولید می‌کنند و 90 درصد مواد اولیه صنایع غذایی کشور توسط همین بخش تولید می‌شود و تا زمانی که 20 درصد از ضایعات کشاورزی کاهش نیابد کشور به امنیت غذایی نخواهد رسید.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور با اشاره به انعقاد قرارداد 20 هزار تنی خوراک دام و طیور با الجزایر خاطرنشان کرد: نوع بسته بندی، خدمات پس از فروش، کیفیت، تبلیغات، تدارکات و ترانزیت، انبارداری و برندسازی از ملزومات صادرات موفق است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید