آمریکا مخالف الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 311645
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 17:52
سازمان توسعه تجارت ایران مخالفت آمریکا با پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی را تکذیب و اعلام کرد این موضوع با توجه به تحولات اخیر در روابط ایران و جهان و لغو تحریم‌های بین‌المللی نادرست است.

اتاق خبر:  سازمان توسعه تجارت طی اطلاعیه ای اعلام کرد «مخالفت آمریکا با الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت» با توجه به تحولات اخیر در روابط ایران و جهان و لغو تحریم‌های بین‌المللی نادرست است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ موفقیت ایران در به نتیجه رساندن مذاکرات با قدرت‌های جهانی، احقاق حقوق خود و رفع تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی، بر بسیاری از جریانات و معادلات جهانی تاثیر گذاشته و آن معادلات را به نفع ایران تغییر داده است؛ این موضوع در مصادیقی مانند پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی نیز تسری یافته و کشورهای صاحب نفوذ را با ایران همراه کرده است.

این در حالی است که کشور ایالات متحده آمریکا به‌عنوان یکی از 164 عضو سازمان تجارت جهانی، تنها دارای یک رأی برابر با سایر اعضای این سازمان بوده و در گذشته با استفاده از فضای به‌وجود آمده ناشی از تحریم‌های ناعادلانه، با سیاست یکجانبه‌گرایی خود مانع ایجاد اجماع برای تشکیل گروه کاری الحاق ایران به آن سازمان بوده است.

از همین رو با توجه به شرایط جدید بین‌المللی پس از اجرایی‌شدن برجام و لغو تحریم‌های ظالمانه، بسیاری از کشورهای موثر عضو سازمان جهانی تجارت در ماه‌های اخیر حمایت خود را در جهت تسریع فرایند الحاق ایران به آن سازمان ابراز کرده‌اند که انتظار می‌رود اجماع لازم در این زمینه فراهم شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید