آمریکا و روسیه به اجماع درباره سوریه نزدیک شده‌اند | اتاق خبر
کد خبر: 311686
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 00:51
بلومبرگ در گزارشی از نزدیک شدن آمریکا و روسیه به توافق درباره مذاکرات آتی سوریه خبر داد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از بلومبرگ، سه دیپلمات غربی و یک دیپلمات سازمان ملل متحد از نزدیک شدن آمریکا و روسیه به توافق درباره مذاکرات آتی سوریه خبر دادند.

این خبر بعد از آن منتشر می شود که مذاکرات صلح سوریه به خاطر اختلاف مسکو و واشنگتن بر سر تعیین لیست گروه هایی که باید در نشست شرکت کنند، به تعویق افتاد.

بنا بر این گزارش بعد از مذاکرات استفان دیمیستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه با دیپلمات های روسی و امریکایی انتظار می رود که وی دو هیئت جداگانه از مخالفان سوری را به مذاکرات ژنو دعوت کند.

بلومبرگ در گزارش خود با اشاره به دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا و همتای روسی وی سرگئی لاوروف و گفتگوی آنها آمده است که آمریکا در این مذاکرات از موضع قبلی خود مبنب بر کناره گیری بشار اسد از قدرت عقب نشینی کرده و اعلام داشته است که اسد نباید برای مدت طولانی در قدرت باقی بماند.

همچنین در این گزارش آمده است که دو طرف و بقیه کشورها توافق کرده اند که تا نیمه سال ۲۰۱۶ انتقال قدرت در سوریه صورت بگیرد و در سال ۲۰۱۷ انتخابات در این کشور برگزار شود.

گفته شده روسیه با حضور گروه تروریستی جیش الاسلام در مذاکرات که مورد حمایت عربستان است مخالفت کرده است امری که مورد حمایت آمریکا است. همچنین روسیه خواستار حضور شمار بیشتری از متحدان خود از جمله قدیر جمیل معاون نخست وزیر سابق سوریه، مسلم صالح از رهبران حزب PYD کردهای سوریه در مذاکرات است.

به گفته سخنگوی دیمیستورا جزئیات گروه ها و افرادی که در مذاکرات شرکت خواهند کرد فردا اعلام خواهد شد.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید