مبنای توسعه اشتغال را بر اساس تقسیم پول تعریف نخواهیم کرد | اتاق خبر
کد خبر: 311714
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 05:05
معاون وزیر تعاون:
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مبنای توسعه اشتغال را بر اساس تقسیم پول تعریف نخواهیم کرد، گفت: اشتغالی که با وام شروع شود پایدار نخواهد بود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، عیسی منصوری در کارگروه اشتغال استان کردستان که امشب در سالن شهدای دولت استانداری در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: اگر 5 برنامه دولت‌های گذشته را فارغ از اینکه چه دولتی سرکار بوده بررسی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که اشتغال‌محور و کاهش فقر محور نبوده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه پیچیدن یک نسخه واحد در حوزه اشتغال و سایر بخش‌ها از مشکلاتی است که در کشور با آن مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: باید در هر شرایطی به‌ویژه در زمان رکود باید برنامه‌های کاربردی و قابل عملیاتی داشته باشیم.

منصوری رفع مشکل اشتعال و معیشت در کوتاه‌ترین مدت را امری ضروری دانست و گفت: استفاده از تجربیات سایر کشورها و جوامع با تاکید بر بومی‌سازی باید اولویت ما در حوزه اشتغال و رفع مشکلات معیشتی باشد.

وی اظهار کرد: برای تحقق اهداف در این حوزه علاوه بر اینکه در سطح کلان نیازمند برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و خوش‌فکری هستیم این مهم باید در سطوح استانی و شهرستانی نیز مد نظر قرار گیرد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون و رفاه اجتماعی بر فعال‌سازی بنگاه‌های کسب و کار به صورت رسمی و غیررسمی اشاره کرد و افزود: اگر براساس آمار ارائه شده 60 درصد از بنگاه‌های کسب و کار غیررسمی هستند نشان می‌دهد در سیاست‌گذاری‌ها به درستی عمل نکرده ایم.

به گفته منصوری، رفع مشکلات حوزه اشتغال و توسعه معیشت را باید در تمام حوزه‌ها دیده شود و با تاکید بر مزیت‌های محلی و منطقه‌ای شغل‌ها را ایجاد کرد.

اشتغال به کار 22 میلیون نفر در کشور

وی به آمار 22 میلیون نفری افراد شاغل بر اساس اطلاعات مرکز آمار اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس اطلاعات گردآوری شده و سند راهبردی وزارت صنعت 3 میلیون و 400 هزار شغل در حوزه صنعت به 4 میلیون 500 هزار ارتقا یابد.

به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون و رفاه اجتماعی، 18.5 میلیون اشتغال موجود مربوط به بنگاه‌های خرد و کوچک و 15 هزار نیز مربوط به بنگاه‌های دانش‌بنیان است.

منصوری با بیان اینکه نیاز به اعتبار کم و اشتغال سریع از ویژگی بنگاه‌های مشاغل خرد است که باید در برنامه‌های میان‌مدت مورد توجه قرار گیرند، تصریح کرد: در برنامه میان‌مدت با فرض حرکت رو به رشد اقتصاد توجه به صنایع بزرگ نیز باید مد نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: سوق دادن جمعیت شاغل در بخش کشاورزی به سمت بخش صنعت باید انفاق می‌افتاد ولی آنچه مشخص است طی 10 سال گذشته نه تنها این مهم صورت نگرفته بلکه شیب اشتغال از بخش صنعت به کشاورزی را در کشور شاهد بوده‌ایم.

به گفته وی، تعطیل شدن کارخانه‌های صنعتی به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از رکود بازار و تحریم‌ها موجب شده افراد بیکار باز هم به سمت مشاغل در حوزه کشاورزی بازگشت پیدا کنند.

وجود 1800 بنگاه دانش‌بنیان

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به فعالیت یک‌هزار و 800 بنگاه دانش‌بنیان در سطح کشور گفت: 400 مورد از این بنگاه‌ها در حال حاضر فعال و بر اساس بررسی‌های صورت گرفت در 10 سال آینده یک جهش قابل توجهی در این زمینه در کشور خواهیم داشت.

منصوری به وضعیت استان کردستان در حوزه آموزش و اشتغال نیز اشاره کرد و گفت: آموزش‌های عمومی، فنی و حرفه‌ای و دانشگاهی براساس نیاز بازار در استان تعریف نمی‌شوند.

ایجاد ستاد هماهنگی عرضه و تقاضا در تربیت نیروی انسانی

وی اظهار کرد: ایجاد یک ستاد برای هماهنگ شدن عرضه و تقاضا در تربیت نیروی انسانی و عمل بر اساس واقعیت از نیازهای مهم در استان‌های مختلف کشور برای دستیابی به اهداف در حوزه اشتغال و معیشت است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون و رفاه اجتماعی بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی در راستای رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار را امری ضروری دانست و تصریح کرد: محدودیت اطلاعاتی در حوزه اشتغال از دیگر مشکلات این حوزه است که نیاز به سیستم جامع بازار کار را دوچندان کرده است.

منصوری از انتخاب استان کردستان به عنوان پایلوت رسته ای‌سی‌تی و ای‌تی خبر داد و گفت: بعد از این رسته‌ها با تاخیری 6 ماهه رسته زنبور عسل و صنایع دستی که بخشی از اقدامات آن نیز انجام شده اجرا خواهد شد.

به گفته وی، تعهد نخبگان، ایجاد هماهنگی و تعامل بین دستگاه‌ها و نخبگان و فراهم‌سازی امکانات و خدمات برای توسعه رسته‌ها از ویژگی‌های استان کردستان است که می‌تواند در اجرای طرح تکاپو تاثیر بسزایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه مبنای توسعه اشتغال را بر اساس تقسیم پول تعریف نخواهیم کرد، گفت: اشتغالی که با وام شروع شود پایداری نخواهد داشت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون و رفاه اجتماعی در پایان اظهار کرد: از دیدگاه ما این پروژه با همکاری و یا بدون همکاری دستگاه‌ها شروع شده است، اما باید به این دیدگاه برسیم عدم همکاری مانع تحقق اهداف و توسعه در استان خواهد شد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید