تاکیدایران و عراق بر ادامه همکاری های ضد تروریستی | اتاق خبر
کد خبر: 311785
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 11:44
در دیدار العبادی و لاریجانی مطرح شد؛
در جریان دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با نخست وزیر عراق در بغداد، ایران و عراق بر ضرورت ادامه همکاری ها در زمینه مبارزه با تروریسم تاکید کردند و در عین حال «حیدرالعبادی» اعلام کرد که موضوع لغو روادید میان دو کشور را پیگیری خواهد کرد.

 

 

به گزارش اتاق خبر، «علی لاریجانی» در جریان سفرش به عراق برای شرکت در اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی در بغداد، یکشنبه شب با حیدرالعبادی دیدار و گفت وگو کرد.
در این دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی موضوعاتی از جمله گسترش روابط دوجانبه، لغو روادید و فعال کردن روابط بانکی میان دو کشور را مطرح کرد.
از دیگر مواردی که در این جلسه از سوی علی لاریجانی مطرح شد، بحث صدور برق به عراق و نیز مساله مربوط به مشکلات کامیون داران ایرانی حامل بار و کالا به عراق بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در این دیدار از طرف عراقی بخاطر برگزاری باشکوه مراسم اربعین حسینی و پذیرایی از زائران ایرانی از سوی دولت و ملت عراق، تشکر کرد و برگزاری موفقیت آمیز اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی در عراق و نیز موفقیت های امنیتی و نظامی اخیر این کشور در جنگ علیه تروریسم را به العبادی تبریک گفت.
براساس این گزارش، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار گزارشی از موفقیت های امنیتی و نظامی اخیر علیه گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف عراق ارائه و از کمک ایران برای هرچه بهتر برگزار شدن اجلاس یازدهم بین المجالس در بغداد تشکر کرد.
وی در خصوص برگزاری اربعین حسینی و پذیرایی میلیون ها زائر کربلا، گفت که برگزاری این مراسم را وظیفه ای می دانیم که از اعتقادات و ارادت ما نسبت به امام حسین(ع) نشات می گیرد.
العبادی در ادامه این گفت وگو، درخصوص لغو روادید و مشکل کامیون داران ایرانی حامل بار به عراق، گفت که بحث لغو روادید را پیگیری می کند و برای حل مشکلات کامیون های ایرانی نیز تلاش خواهد کرد.
دو طرف در این دیدار بار دیگر تاکید کردند که به همکاری های خود در امر مبارزه با تروریسم ادامه خواهند داد.
لاریجانی و العبادی در خصوص روابط دو کشور در شرایط پس از برجام و اجرایی شدن توافق هسته ای و رفع تحریم های بین المللی از ایران نیز تبادل نظر کرده و شرایط جدید را برای گسترش روابط در همه حوزه ها مناسب ارزیابی کردند.
لاریجانی شنبه شب در راس هیاتی برای شرکت در اجلاس بین المجالس اسلامی وارد بغداد شد و در نشست صبح یکشنبه این اجلاس سخنرانی کرد.
در این اجلاس 40 کشور اسلامی در خصوص مهمترین مسائل، اعم از قانون گذاری و موضوعات جاری منطقه ای بحث و گفت وگو کردند.
این نشست یکشنبه شب با صدور بیانیه ای در 15 بند به کار خود پایان داد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید