وزیر خارجه آمریکا به لائوس سفر کرد | اتاق خبر
کد خبر: 311792
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 12:26
جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز یک شنبه وارد جمهوری دمکراتیک لائوس در جنوب شرق آسیا شد.

به گزارش اتاق خبر، وی قصد دارد در این کشور که از دشمنان سرسخت آمریکا در زمان جنگ ویتنام بود و از ویتنام تجزیه شد، با مقامات لائوسی درباره کمک های بهداشتی، آموزشی و مالی و همچنین خنثی سازی بمب های آمریکایی باقیمانده از جنگ ویتنام مذاکره کند.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از وینتین، سفر کری به منطقه جنوب آسیا به عنوان حریم سنتی چین کمونیست را اقدامی از سوی واشنگتن برای نفوذ به این حریم خواند و افزود: البته این اقدام با رضایت مقامات لائوس انجام می گیرد تا هم تغییر در سیاست بسیار بسته خارجی این کشور باشد و هم بتواند از مواهب اقتصادی ایجاد ارتباط با دشمن دیرینه، اما قوی خود بهرمند شود.
روابط آمریکا و لائوس از سال 1975 (1354) که جنگ ویتنام با تجزیه این کشور از ویتنام پایان یافت، کاملا قطع بود، اما از آنجایی که این کشور رییس دوره ای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) است، توجه آمریکا را به خود جلب کرده تا بتواند بار دیگر به حریم رقیب برزگ خود (چین) سری بزند و به مقامات آن کشور برای پیشبرد اقتصاد رو به زوال آن و همچنین حنثی کردن بمب های به جامانده از جنگ ویتنام کمک کند.
هواپیماهای آمریکایی از سال 1964 تا 193 با 580 هزار پرواز بمب افکن ها، بیش از دو میلیون تن مواد منفجره بر روی مردم لائوس ریختند تا بتوانند ارتباط ویتنام با همسایگان شمالی آنرا کاملا قطع کند.
طبق اسناد نظامی، بیش از 30 درصد از آن بمب ها عمل نکرده و لذا از زمان پایان آن جنگ تا کنون بیش از 50 هزار تن از شهروندان این کشور در موقعیت های مختلف با انفجار تصافی بخشی از آنها از بین رفتند.
براساس این گزارش، وزیر خارجه آمریکا که از عربستان به لائوس رفت، از این کشور وارد کشور کمونیستی پادشاهی کامبوج، دیگر کشور حوزه استحفاظی چین می شود.

 

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید