ثبات در لبنان مستلزم حل بحران در سوریه است | اتاق خبر
کد خبر: 311810
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 12:21
ولایتی در دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لبنان
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لبنان گفت:‌ با توجه به فشاری که حضور مهاجران سوری بر لبنان ایجاد کرده‌اند و هم‌چنین ناامنی‌های به وجود آمده در مرز این کشور ، بخشی از برقراری ثبات در لبنان به

به گزارش اتاق خبر، علی‌اکبر ولایتی پس از دیدار عصر امروز (یک‌شنبه) با سیگرید کاگ در جمع خبرنگاران با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در لبنان خاطرنشان کرد: باتوجه به تلاش‌هایی که برای ایجاد صلح و آرامش در لبنان صورت گرفته است می‌توان گفت افق‌های روشنی پیش روی این کشور است.

او ادامه داد: با توجه به اخبار مربوطه انتخابات ریاست جمهوری به نظر می‌رسد شانس میشل عون با توجه به نفوذ بیش‌تری که نسبت به سایر کاندیداهای مسیحی دارد از سایر رقبایش بیش‌تر است و هم‌چنین در برخی اظهارات رقبایش می‌توان دید که او از محبوبیت بیش‌تری برخوردار است.

ولایتی با بیان این که لبنان در عرصه سیاست داخلی راه جدیدی را تجربه می‌کند گفت:‌ ایران چه بسا با توجه به اهمیت و جایگاهی که در منطقه دارد در این راستا همکاری‌هایی با لبنان داشته باشد چراکه ثبات سیاسی در لبنان به استقرار صلح در منطقه کمک می‌کند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با برقراری امنیت در سوریه و ایجاد ثبات در لبنان نیز توضیح داد:‌ در صورتی که بتوانیم ناامنی‌ها در سوریه را کنترل کنیم لبنان نیز آرامش بیش‌تری خواهد داشت چراکه حجم زیادی از آوارگان در مرزهای لبنان هستند و با ایجاد امنیت در این مرزها بار مسوولیت لبنان کم‌تر و مقابله با گروه‌های تروریستی نیز راحت‌تر می‌شود.

او ادامه داد: با توجه به جایگاه ویژه لبنان برای ایران کشورمان نیز از پتانسیل‌های لازم برای بازگرداندن ثبات در لبنان استفاده خواهد کرد.

ولایتی هم‌چنین در رابطه با سفر رییس‌جمهور چین و روسیه به ایران و ملاقات‌های جداگانه ای که با مقام معظم رهبری داشتند نیز گفت: هر دو سفر تحول مهمی در عرصه سیاسی ایران بود. می‌توان گفت دیدار رییس‌جمهورهای چین و روسیه با مقام معظم رهبری از مهم‌ترین حوادث سیاسی ایران در امسال بوده است.

وی ادامه داد: هم‌چنین تفاهم‌های صورت گرفته با هر دو کشور چین و روسیه نقطه عطفی در روابط کشورمان محسوب می‌شود به ویژه این که مقام‌های چینی تاکید کردند از عضویت کامل ایران در پیمان همکاری شانگهای استقبال خواهند کرد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به دیدار رییسان جمهوری چین و ایران با یکدیگر افزود:‌ آقای روحانی در این دیدار تاکید کرد در 10 سال آینده احتمال دارد مبادلات تجاری دو کشور به 600 میلیارد دلار برسد.

ولایتی خاطرنشان کرد: بحث گسترش جاده ابریشم و احیای آن نیز از دیگر مباحثی است که بین دو طرف مورد بحث قرار گرفته است و گسترش آن می‌تواند در فعالیت‌های تجاری، انتقال تکنولوژی و انجام همکاری در زمینه‌های امنیتی چین و ایران موثر باشد چرا که قرار است دو کشور در زمینه امنیتی به ویژه در مقابله با تروریسم خصوصا داعش با یکدیگر همکاری داشته باشند چرا که چین در بخش غربی خود با خطر گروه‌های تروریستی روبه‌رو است.

نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور لبنان نیز که در جمع خبرنگاران حضور داشت با اشاره به دیدارش با حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان و ولایتی خاطر نشان کرد: در این دیدارها علاوه بر تاکید به بازگرداندن ثبات به لبنان در رابطه با سوریه نیز گفت‌وگوهایی انجام شد و پیرامون چالش‌های سیاسی لبنان نیز گفت‌وگو شد. ما از هر فرصتی برای برقراری ثبات در لبنان و سوریه استفاده خواهیم کرد.

 

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید