آغاز سفرهای اروپایی روحانی پس از برجام | اتاق خبر
کد خبر: 311842
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 14:12
ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که دارای روابط دو جانبه نسبتاً ویژه ای با ایران در مقایسه با سایر دول اروپایی است. ویژگی این روابط دو جانبه آسیب پذیری کمتر آن از نوسانات مقطعی بین میان ایران و اتحادیه اروپا بوده است.

اتاق خبر -  ریحانه تهامی: ایران و ایتالیا از جمله کشورهایی هستند که سابقه تاریخی- تمدنی قابل توجهی دارند،و به نظر میرسد که این مسأله خود در قالب یک نیروی کششی مثبت در مناسبات دو کشور جلوه گر میباشد.پس از انقلاب، ایتالیا جزء اولین کشورهایی بود که همکاری خود را با ایران آغاز کرد. بنا به دلایل خاص روانی با توجه به نظامی که در ایتالیا حاکم میباشد، ایران همواره تحت هر شرایطی توانسته است به همکاری خود با ایتالیا تداوم بخشد.گفته می‌شود ایتالیا جزو معدود کشورهای اروپایی بود که حتی در شرایط بد تحریمی نیز روابط اقتصادی خود با ایران را حفظ کرد.

پیشینه ی روابط سیاسی ایران و ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که دارای روابط دو جانبه نسبتاً ویژه ای با ایران در مقایسه با سایر دول اروپایی است. ویژگی این روابط دو جانبه آسیب پذیری کمتر آن از نوسانات مقطعی بین میان ایران و اتحادیه اروپا بوده است. در دوران پس از انقلاب اسلامی و خصوصاً در طول دوره جنگ تحمیلی که همزمان با اقدام دول غربی در اعمال برخی تحریمهای اقتصادی و سیاسی علیه ایران بود، ایتالیا نه تنها سطح روابط خود را با ایران حفظ نمود بلکه حتی در مقاطعی به توسعه آن اهتمام ورزید. همچنین در شرایطی که فعالیتهای هستهای ایران در کانون توجه قدرتهای بزرگ قرار داشت، ایتالیا فارغ از تنشهای احتمالی ناشی از این مسأله به سیاست سنتی و پایدار خود نسبت به ایران ادامه داد.

در مجموع از بدو تأسيس مناسبات ديپلماتيک بين دو کشور تاکنون بيش از 25 موافقت‌نامه، و يادداشت تفاهم همکاری در زمينه‌های مختلف سياسی، توريستی، فرهنگی، هنری، دانشگاهی، مبارزه با جرايم سازمان‌يافته و مواد مخدر، اقتصادی و تجاری بين دو کشور امضا شده و در حال اجراست. در طول اين مدت، ايران بيش از47 سفير و کاردار به ايتاليا اعزام کرده و دولت ايتاليا نيز تقريباً به همين تعداد سفير و نماينده عالی‌رتبۀ سياسی در ايران داشته است.

با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم ، در روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۳، ما بنینو ،وزیر امور خارجه ایتالیا سفری ۲ روزه انجام داد که اولین سفر یک وزیر امور خارجه ایتالیا به ایران بعد از گذشت ۱۰ سال محسوب می‌شد. وی در این سفر ۲ روزه دیدارهایی با حسن روحانی و محمدجواد ظریف انجام داد. در این سفر همجنین مذاکرات مهمی بین وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و شرکت نفتی انی انجام گرفت. پس از سفر بونینو بود که موج سفرهای 17 وزیر امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ایران آغاز شد که خواستار بهبود روابط سیاسی و اقتصادی با تهران شدند و در نهایت به توافق هسته ای انجامید.

 

سفررئیس جمهور و اهمیت ایران در تعامل های بین المللی

سفر دکتر حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان به رم که (دوشنبه) در راس هیاتی تجاری 120 نفره با بیش از 6 وزیر و به دعوت نخست‌وزیر و رییس‌جمهور ایتالیا انجام می‌شود در بخش‌های مختلفی به‌ویژه سیاسی و اقتصادی حائز اهمیت است. این اولین مقصد اروپایی روحانی در پسابرجام است.

«سرجو ماتارلا» رئیس جمهوری ایتالیا با ابراز خشنودی از سفر حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به ایتالیا گفت:نقش تهران نه تنها در تعادل منطقه بلکه در تعامل های بین المللی «بسیار مهم» است نقش تهران نه تنها در تعادل منطقه بلکه در تعامل های بین المللی «بسیار مهم» است.

رئیس جمهوری ایتالیا با تاکید بر محسوس بودن روابط دوستانه و سنتی میان ایران و ایتالیا گفت: «روابط میان دو کشور حتی در لحظات دشوار نیز پابرجا مانده زیرا این دوستی برپایه علاقه و نزدیکی میان دو ملت ایران و ایتالیا است و من از اینکه آقای روحانی ایتالیا را به عنوان نخستین کشور اروپایی برای سفر به اروپا انتخاب کرده است، بسیار خشنود هستم. این نشانه یک دوستی بزرگ و نزدیکی میان دو کشور و دو ملت است و من دوستانه در انتظار وی هستم.»

مناسبات دو جانبه، بحران سوریه، مبارزه علیه تروریسم، توافق هسته ای، لغو تحریم ها و مبادلات تجاری فی مابین از جمله موضوعات مورد گفت و گو میان روحانی و مقامات ایتالیایی است.

روحانی صبح سه شنبه همچنین با شرکت در یک نشست اقتصادی با بیش از 500 تن از کارآفرینان، سرمایه گذران و صاحبان صنایع بزرگ ایتالیا دیدار می کند. رئیس جمهوری کشورمان صبح چهارشنبه پس از شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی، رم را به مقصد پاریس ترک خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایران پیش از این قرار بود روزهای 23 تا 26 آبان به اروپا سفر کند اما به دلیل وقوع حملات تروریستی پاریس و در هماهنگی با میزبانان، این سفر به روز پنجم بهمن ماه موکول شد.

 

"رم "دروازه ی ورود ایران به اروپا

محمد طاهری - معاون اداره دوم غرب اروپا وزارت امور خارجه - در «روزنامه ایران» نوشته است: رئیس جمهوری اسلامی ایران در نخستین سفر رسمی خود به اروپا، امروز (دوشنبه) به دعوت ماتئو رنتزی نخست‌وزیر ایتالیا به این کشور سفر می‌کند. این سفر علاوه بر دیدارهای رئیس جمهوری کشورمان و هیأت همراه با مقام‌های عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی ایتالیا، به عنوان گامی بلند در تقویت روابط تاریخی دو کشور در شرایط نوین دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی از اهمیت بالایی برخوردار است.

ایران و ایتالیا به عنوان دو کشور محوری در دو منطقه استراتژیک خاورمیانه و اروپا با برخورداری از پیشینه فرهنگی و تاریخی مشترک، روابط طولانی و نیازها و دغدغه‌های مشترک، اکنون گام در مسیر توسعه مناسبات خود گذارده‌اند. روابط و پیوندهای نزدیک ایران و ایتالیا عامل نزدیکی دو کشور در برهه‌های مختلف بوده است.

روزنامه ایتالیایی «ایل سوله» در تحلیلی در این زمینه می‌نویسد:«روابط فرهنگی میان دو کشور بسیار زیاد است. هیچ‌یک از سفرای ایتالیا در ایران، تهران را بدون احساس بغض در گلو ترک نکردند و ایران همیشه در قلب‌هایشان جای خواهد داشت». «روابط فرهنگی میان دو کشور بسیار زیاد است. هیچ‌یک از سفرای ایتالیا در ایران، تهران را بدون احساس بغض در گلو ترک نکردند و ایران همیشه در قلب‌هایشان جای خواهد داشت».

عملگرایی و نگاه مثبت دولت جدید ایتالیا به رهبری «ماتئو رنتزی» از حزب «دموکرات» نیز از عوامل مؤثر بر توسعه روابط دو کشور طی دو سال و نیم اخیر محسوب میشود. «لاپو پیستللی» قائم مقام وقت وزارت امور خارجه ایتالیا در مرداد 1392 بلافاصله پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری روحانی به تهران سفر کرد. پس از آن نیز وزیر امور خارجه این کشور سه بار به تهران سفر کرد و دولت این کشور تلاش‌های بی‌دریغی در زمینه حضور پررنگ و اثرگذاری ایران در نمایشگاه اکسپو انجام داد. روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور نیز از آن زمان سیر صعودی طی کرده و اسناد متعددی بین دو کشور به امضا رسیده است. سفرهای متعدد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به رم نیز از مهمترین تحولات زمینه‌ساز آغاز دوره جدید روابط ایران و ایتالیا به حساب می‌آید.

 

علت اهمیت سفر روحانی به ایتالیا

"الی گرانمایه" تحلیلگر مسائل ایران با انتشار مقاله ای در شورای روابط خارجی اروپا به علت اهمیت سفر روحانی به ایتالیا و نقش رم در بهبود روابط ایران و غرب  اشاره می کند که شباهت زیادی میان سفر روحانی به ایتالیا با سفر رییس جمهوری دولت اصلاحات به رم در سال 1999 میلادی وجود دارد و در این باره می نویسد:"در ان زمان نیز سفر رییس دولت اصلاحات به رم سبب خروج ایران از انزوا و بهبود روابط با غرب شد. او نخستین رییس جمهوری پس از پیروزی انقلاب ایران در سال 1979 میلادی بود که به ایتالیا سفر می کرد. سفر رییس دولت اصلاحات به رم سبب خروج ایران از انزوا و بهبود روابط با غرب شد . او نخستین رییس جمهوری پس از پیروزی انقلاب ایران در سال 1979 میلادی بود که به ایتالیا سفر می کرد.سفر روحانی نیز احتمالا به بهبود روابط ایران و اروپا می انجامد و این موضوع پیش از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است".

 

این اندیشکده همچنین درباره ی چشم انداز روابط ایران و اروپا می نویسد:"تا زمانی که اجرای برجام پیشرفت داشته باشد روحانی به احتمال زیاد به پایتخت های اروپایی بیش تری در ماه های اینده سفر خواهد کرد. این نشانه یک تغییر در موضع اروپا نسبت به ایران است. کشورهای اروپایی در حال دور شدن از سیاست مهار ایران به سمت در پیش گرفتن سیاست تعامل با آن کشور هستند. اکنون طرفین باید بحث را درباره زمینه هایی غیر از موضوع هسته ای که در آن دارای منافع مشترک هستند آغاز کنند که یکی از آن ها چگونگی جلوگیری از گسترش بحران و ناامنی در خاورمیانه است".

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید