دولت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان کوچک شد | اتاق خبر
کد خبر: 311877
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 16:27
رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان این که تنها راه حل رفع مشکلات اقتصادی کشور خصوصی سازی است گفت: از ابتدای تاسیس سازمان خصوصی سازی و طی ۱۴ سال گذشته، بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان سهم و دارایی دولت واگذار شده است.

اتاق خبر: پوری حسینی گفت: از ابتدای تاسیس سازمان خصوصی سازی در سال 80 و طی 14 سال گذشته، بالغ بر 140 هزار میلیارد تومان سهم و دارایی دولت واگذار شده است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: از این میزان واگذاری حدود 30 هزار میلیارد تومان در قالب سهام عدالت و حدود 30 هزار میلیارد تومان در قالب رددیون دولت به دستگاه های طلبکار واگذار شده است که هیچ یک خصوصی سازی تلقی نمی شوند.

وی ادامه داد: از 80 هزار میلیارد تومان باقی مانده نیز حدود 60 درصد از واگذاریها به نهادهای عمومی و شبه دولتی واگذار شده است و در مجموع این گونه می توان گفت که در 14 سال گذشته بین 15 تا 20 میلیارد دلار از تصدی دولت کاسته شده و به بخش خصوصی رسیده است.

وی با بیان این که چرا کشوری مانند ایران با پتانسیل و منابع طبیعی سرشار اقتصاد قوی ندارد گفت: واقعیت تلخ این است که متاسفانه دولت ها بیش از اندازه در اقتصاد پیشروی کرده اند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اذعان داشت: اقتصاد دولتی مضرات زیادی به همراه دارد؛ به عنوان مثال یکی از متقاضیان سرخابی ها که زیرمجموعه خودرویی ها هستند بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان بدهی به سیستم بانکی داشت.

پوری حسینی اضافه کرد: متاسفانه در شرایط کنونی بهره وری در اقتصاد کشور گم است و تنها راه حل رفع مشکلات اقتصادی کشور خصوصی سازی و سپردن امور به مردم است.

وی با اشاره به این که از 1100 شرکت حاضر در لیست سازمان خصوصی سازی در 14 سال گذشته تنها 550 شرکت واگذار شده اند تصریح کرد: در شرایط کنونی روی هر شرکتی برای واگذاری دست می گذاریم با مقاومت های شدیدی از سوی دستگاه ها مواجه هستیم که امیدواریم با عزم دولتمردان این واقعیت تلخ به اتفاقی شیرین تبدیل شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید