کشورهای دیگر با کمبود آب چه می کنند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 311918
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 19:22
خبرآنلاین نوشت: استرالیا از سال 1996 تا 2010، خشکسالی را تجربه کرده است که تا کنون بی سابقه بوده است. از اوسط دهه 1990، استرالیا 15درصد از باران تابستانی و 25درصد از باران پاییزی را از دست داده است.

اتاق خبر - براساس آخرین گزارش سالانه شورای آب و هوای استرالیا، در غرب این قاره، بارش در پاییز و زمستان می تواند تا 50 درصد کاهش در هشتاد سال آینده را داشته باشد. تیم فلانری دانشمند استرالیایی پیش از این اعلام کرده بود که استرالیا باید در خط مقدم مبارزه با گرم شدن کره زمین باشد. ما دارای انرژی خورشید و باد در این قاره هستیم، باید نیروگاه های زغال سنگی خود را تبدیل به انرژی پاک کنیم و از همه توان این کشور برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر استفاده کنیم. 

کمبود آب در حال تبدیل شدن به یک چالش فزاینده است که فشار بر تامین منابع آب شهری را تشدید می کند. براساس مطالعات منابع آبی در استرالیا، آبهای ورودی به سدهای کلیدی تامین کننده آب شرب شهر سیدنی در صورت انتشار گازهای گلخانه ای با روند فعلی به میزان 25درصد تا سال 2070 کاهش خواهد یافت.


نتیجه تحقیقات دیگری در استرالیا نشان می دهد که بروز خشکسالی در این کشور دارای اثرات بهداشتی و روانی گسترده در بین کشاورزان بوده است. ناامیدی و افسردگی شدید حداقل 15 درصد از مردان روستایی بین 30 تا 49 سال با شدت یافتن خشکسالی مرتبط است. بین سالهای 2002 و 2003 تولید محصولات کشاورزی در زمان خشکسالی یک درصد از تولید ناخالص ملی استرالیا را کاهش داد. این میزان کاهش معادل نیمی از کاهش تولید ناخالص ملی استرالیا در سال 2009 بعد از بحران اقتصاد جهانی بود.


یک نظر سنجی که توسط شورای آب و هوای استرالیا انجام شده است نشان می دهد که 78درصد از مردم این کشور از گرم شدن کره زمین آگاه هستند. مقامات استرالیایی در حال تشویق شهروندان به انجام پاره ای از راهکارهای اجرایی برای مقابله با خشکسالی در این کشور هستند. در ملبورن، شهرداری یک سیاست فعال صرفه جویی در آب ( به خصوص در جمع آوری حداکثری آب باران برای آبیاری باغها و فضاهای سبز شهری ) را برای شهروندان لازم الاجرا کرده است. یک واحد آب شیرین کن در ملبورن نیز ساخته شده که هنوز به بهره برداری نرسیده است. مقامات شهر ملبورن معتقد هستند که تا سال 2050 این شهر با کاهش 18درصد بارش مواجه خواهد بود و از همین حالا باید زیرساخت های مورد نیاز آینده برای مواجه با کمبود آب فراهم شود.


یکی از راهکارهای ارایه شده برای گذر از دوران خشکسالی در استرالیا به شهروندان این است که خانه های خود را عایق بندی کنند، لوله کشی منازل را کنترل کرده و از انرژی خورشیدی در منازل استفاده نمایند، همچنین توصیه هایی برای استفاده از تجهیزات کاهش مصرف آب در منازل نیز به شهروندان داده شده است. علاوه بر این، در مدارس استرالیا توسعه پایدار جدی گرفته می شود. ممنوعیت استفاده از کیسه های نایلونی و یا آلومینیوم برای آوردن غذا، کمپوست مواد غذایی در حیاط مدرسه، مخزن برای جمع آوری آب باران و پنل های انرژی خورشیدی در پشت بام مدارس از مواردی است که در اکثر مدارس استرالیا رعایت می شود.


با تمامی اقداماتی که از سوی مردم استرالیا برای گذر از زمان خشکسالی در حال انجام است، به عقیده یکی از فعالان محیط زیست ملبورن، عدم علاقه مردم به مسائل محیط زیستی تاسف آور است، زیرا عواقب ناشی از گرم شدن کره زمین تمام استرالیا را تحت تاثیر قرار می دهد و اقدامات انجام یافته برای عبور از خشسالی کافی نیست. با افزایش موج گرما، تاثیر بر ماهیگیری و محصولات کشاورزی بالا خواهد بود. و دولت می بایست در تمامی موارد تحت تاثیر از خشکسالی چاره اندیشی کند.

منبع: لوموند

نظرات
ADS
ADS
پربازدید