قرارداد ۲۹۹ میلیون یورویی قطار حومه ای گلبهار-مشهد مبادله شد | اتاق خبر
کد خبر: 312153
تاریخ انتشار: 6 بهمن 1394 - 15:24
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران با اشاره به قرارداد ۲۹۹ میلیون یورویی قطار حومه ای گلبهار-مشهد، گفت: قطار حومه ای هشتگرد چند ماه آینده به بهره برداری می رسد.

اتاق خبر: محسن نریمان در مراسم مبادله قرارداد 299 میلیون یورویی قطار حومه ای شهر جدید گلبهار-مشهد، افزود: شریک طرف چینی شرکت سپاسد است و شرکت سرمایه گذاری مشترکی که توسط این دو شرکت تشکیل شده است موفق شد برنده این قرارداد شود و امروز به این نقطه رسیده ایم که قرارداد را امضا کنیم.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی تصریح کرد: در سیاست های کلی شهرهای جدید اتصال شهرهای جدید به شهرهای مادر از طریق ریل در اولویت قرار دارد، در این راستا از قبل قرار شد  گلبهار از طریق مترو به مشهد متصل شود. مشکلاتی در باز کردن مسیر داشتیم که در این بخش توفیقاتی حاصل شد.

وی با بیان این که مشکلات اولیه این پروژه حل شده است، اظهار کرد: بخشی از تعهد 15 درصدی ما در این پروژه عملیاتی شده است، در هر صورت اگر مسئله فاینانس حل شود برای کارهای اجرایی ساخت قطار حومه ای گلبهار-مشهد مشکلی نداریم.

وی بیان کرد: شهرجدید فولادشهر، بهارستان و مجلسی در استان اصفهان از طریق ریل به شهر مادر وصل می کنیم. در این رابطه اقداماتی در شهر جدید پرند نیز انجام شده تا از طریق ریل به مترو تهران متصل شود. در هشتگرد نیز طی چند ماه آینده به بهره برداری می رسد، این شهر را از طریق کرج به مترو تهران متصل می کنیم.

وی با اشاره به این که برنامه هایی برای پردیس داریم، افزود: مطالعات مقدماتی این کار  در حال پیگری است و اجرایی می شود. شهرهای سهند، عالیشهر و صدرا هم در برنامه شرکت  عمران شهرهای جدید قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که این برنامه می تواند الگویی برای سایر شهرها باشد، اظهار کرد: از چهار پروژه اولویت دار وزارت راه در بخش مترو، گلبهار جزو اولویت ها بود که باید از فاینانس برای ساخت آن استفاده شود.

بنایی مدیرعامل عمران گلبهار ببیان این که مترو گلبهار حدود 40 کیلومتر است، یادآور شد: 10 کیلومتر از این پروژه به پیشرفت 70 درصدی و 10 کیلومتر بدعی به پیشرفت 60 درصدی رسیده است.

وی با بیان این که حدود سی و دو کیلومتر از مسیر آزادسازی شده است، افزود: اعتبار امسال این پروژه 25 میلیارد تومان است اما تخصیص کم است و اعتبار سال آینده 90 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به این که حدود 40 هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید گلبهار در حال ساخت است،  گفت: در دهه فجر امسال 3300 واحد افتتاح می شود، ضمن آن که حدود 21 هزار واحد پیش از این به متقاضیان واگذار شده بود.

طاهرخانی عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید ایران در این مراسم گفت: کار اسناد مناقصه از سال گذشته برگزار شد و چند مرحله مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت یک گروه چینی و شرکت سپاسد برنده این مناقصه شدند. 

وی با بیان این که رقم این قرارداد 299 میلیون یورو رقم بوده که بانک عامل آن بانک صنعت و معدن است، گفت: پس از مبادله فرآیند تامین فاینانس آغاز می شود تا کار پروژه آغاز شود. دوره ساخت این پروزه 4 ساله است و امیدواریم سال 1404 قطار گلبهار-مشهد راه اندازی شود.

وانگ یو تائو مدیرعامل نورینکو چین نیز در این مراسم گفت: هفته پیش رئیس جمهوری چین به ایران سفر کرد 17 توافقنامه امضا شد که بر توسعه پروزه های ریلی تاکید شد.

وی افزود: این قرارداد بعد از سفر رئیس جمهوری چین به ایران امضا می شود یکی از بزرگترین قراردادهاست.

وی تصریح کرد: شرکت نورینکو در ایرن در زمینه پروژه های ریلی 20 سال سابقه دارد و خط 5 کرج توسط نورینکو اجرا می شود.

وی ادامه داد: 12 سال پیش شرکت نورینکو شرکت واگن سازی تهران را به عنوان یکی از سهامداران تاسیس کرد که در حال تامین وان های خط دو مترو مشهد هستیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید