مرحله تاکتیکی رزمایش بزرگ دریایی ولایت 94 آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 312541
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 18:15
با رمز مقدس و مبارک یا زهرا(س)
مرحله تاکتیکی رزمایش بزرگ دریایی ولایت 94 صبح امروز (چهارشنبه) با اعلام رمز مقدس یا زهرا(س) توسط امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی در محدوده شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار 10 درجه آغاز شد

به گزارش اتاق خبر، این رزمایش بزرگ دریایی در چهار مرحله و به وسعت بیش از سه میلیون کیلومتر مربع در محدوده یاد شده آغاز شده است.
براساس این گزارش، در اجرا و برگزاری این مرحله از رزمایش بزرگ ولایت 94، یگان های شناور سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منظور جلوگیری از احتمال نفوذ دشمن فرضی به محدوده آب های تحت کنترل عملیاتی با بهره گیری از تمامی امکانات نسبت به رهگیری آنها اقدام کرده و به مناطق مأموریتی از پیش تعیین شده اعزام شدند.
همچنین یگان های موشکی ساحل به دریا، تیپ های تفنگداران و تکاوران دریایی اعم از ستون های خودروی تاکتیکی، راکت اندازها، توپخانه ساحلی، سایت های تاکتیکی جمع آوری اطلاعات الکترونیکی، سامانه های متحرک و تاکتیکی جنگ های الکترونیکی و یگان های پروازی به مناطق مورد نظر ساحلی در محدوده رزمایش گسترش یافته و در آنجا مستقر شدند.
بنابراین گزارش، در روز نخست برگزاری مرحله تاکتیکی این رزمایش بزرگ دریایی به منظور جلوگیری از نفوذ دشمن به آب های ساحلی، شناورهای سطحی، قایق های تندرو، یگان های پروازی، زیر دریایی سنگین کلاس طارق و نیز شناورهای بومی در محورهای از پیش تعیین شده مستقر شدند.
بر همین اساس و با توجه به حملات محتمل دشمن فرضی به سواحل و مناطق مسکونی، یگان های سیار آمادی، پشتیبانی و امدادی نیروی دریایی راهبردی ارتش در جنوب استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان با آمادگی کامل جهت انجام امور مردم یاری مستقر شدند.
اجرای پدافند غیر عامل از سوی تیم های مهندسی رزمی نیروی دریایی ارتش و آمادگی این تیم ها به منظور دفاع از مناطق حیاتی ، حساس و مهم سواحل مکران و تنگه هرمز از دیگر اقدامات کارکنان این نیروی راهبردی در نخستین روز از اجرای این رزمایش بزرگ دریایی بود.
امیر دریادار حبیب الله سیاری روز گذشته (سه شنبه) در نشست خبری در محل برگزاری رزمایش ولایت 94 در جمع خبرنگاران افزود: این رزمایش بزرگ دریایی در چهار مرحله و به وسعت بیش از سه میلیون کیلومتر مربع در محدوده یاد شده برگزار می شود.
وی ادامه داد: پیام این رزمایش بزرگ دریایی، نمایش قدرت دفاعی ایران به عنوان منادی صلح و دوستی به کشورهای منطقه است.
فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش گفت: هدف رزمایش این است که توانمندی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران را در برقراری امنیت در عرصه دریاها و دفاع از مرزهای دریایی کشور بویژه در تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند به جهانیان نشان دهیم.
دریادار سیاری افزود: این رزمایش در چهار مرحله شامل گسترش یگان های رزمی، مرحله تاکتیکی، مرحله پرتاب انواع موشک ها و اژدرها و رژه دریایی با شرکت یگان های مختلف و نمونه نیروی دریایی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه دریادلان ولایتمدار نیروی دریایی ارتش این رزمایش بزرگ دریایی را در آب های آزاد و بین المللی جهان برگزار می کنند، ادامه داد: سواحل جنوب کشور که رزمایش ولایت 94 در آن برگزار می شود با عنوان سواحل مکران، مهمترین ساحل جمهوری اسلامی ایران است که کشور را به چهار گوشه جهان متصل می کند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران تاکید کرد: سواحل مکران، ساحل شمالی اقیانوس هند است که برقراری امنیت اقیانوس هند و شمال، آن هم برای جمهوری اسلامی ایران و هم برای کشورهای جهان مهم و حائز اهمیت است.
دریادار سیاری تصریح کرد: در بین اقیانوس های جهان اقیانوس هند دارای اهمیت بیشتری است، زیرا انتقال انرژی به سایر نقاط جهان در این اقیانوس انجام می شود و بحث تجارت و اقتصاد نیز در این منطقه حساس و راهبردی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت شمال اقیانوس هند برای ایران و جهان، نیاز به برقراری امنیت در این منطقه راهبردی وجود دارد که نیروی دریایی راهبردی ارتش با برقراری امنیت در این منطقه ثابت کرده که یک نیروی راهبردی برای تامین امنیت خطوط مواصلاتی و تامین منافع جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای جهان در این منطقه است.
دریادار سیاری تصریح کرد، کنترل کامل کشتیرانی در منطقه برگزاری این رزمایش بزرگ دریایی به منظور تامین امنیت دریانوردی و مقابله با تهدیدهای زیست محیطی، تروریستی و پدیده شوم دزدان دریایی، همچنین امنیت خطوط مواصلاتی و مقابله با شرارت ها و ناا منی های دریایی در آب های دوردست از دیگر اهداف اصلی اجرای این رزمایش است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید