رشد 200 درصدی فروش اموال غیر منقول | اتاق خبر
کد خبر: 312633
تاریخ انتشار: 8 بهمن 1394 - 00:55
حدود 88 میلیارد ریال طلا و جواهر قاچاق در 10 ماهه امسال توسط این سازمان تعیین تکلیف شده که این رقم 59 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

اتاق خبر: امین دلیری مدیرعامل سازمان جمع‌آوری وفروش اموال تملیکی صبح امروز در یک نشست خبری با بیان اینکه فعالیت های این سازمان کاملا تخصصی و حاکمیتی است گفت: در ابتدای فعالیت فروش اموال تملیکی کمیته‌ای با همین عنوان برای جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی ایجاد شد که چندان مؤثر نبود و به همین منظور در سال 70 قانون تاسیس سازمان اموال تملیکی تصویب و در سال 72 این سازمان به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایلنا؛ وی افزود: همچنین قانون مبارزه با کالا و ارز در بهمن‌ماه سال 92 تصویب و در سال 93 اجرایی شد.

دلیری تصریح کرد: سازمان اموال تملیکی ، کالاهای قاچاق ومتروکه گمرکی را که اکثرا ناشی از ضبط مواد مخدر است توقیف کرده وبه فروش می‌رساند البته برای آنکه بتوانیم برنامه نظارت و کنترل را به صورت امانی انجام دهیم به ساز و کارهایی نیاز است.

وی افزود: هم اکنون سامانه مانیتورینگ مرکزی را طراحی کردیم و 5 انبار نیز در نظر گرفته‌ایم تا تحت اختیار مراجعین قرار گیرد.

وی گفت: یکی از برنامه‌های آتی ما ایجاد سامانه‌ای برای کالاهایی است که ترانزیت آنها با پلمپ الکترونیکی است که به زودی آن را اجرایی می‌کنیم.

دلیری ادامه داد: همچنین مزایده الکترونیکی اموال منقول ما از سال 92 آغاز شده و تا امروز هم ادامه دارد که رقابت در تقاضا ایجاد می‌کند و همچنین سامانه فروشگاهی با نام ایران اموال تعریف شده است.

وی گفت: سیستم یکپارچه ای برای تبادل اطلاعات با سازمان ملی استاندارد، سازمان تعزیرات حکومتی و مرکز مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز تعریف شده که اطلاعات به صورت شفاف‌تر وبه روزتری تعیین تکلیف شوند.

دلیری خاطر نشان کرد: در کنار آن تفاهم‌نامه‌ ای با ستاد اجرایی فرماندهی امام برای رفع مشکلات در نظر گرفته‌ایم.

وی با اشاره به فروش و ارزیابی اموال منقول و غیرمنقول طی سال 93  و 94 گفت: میزان فروش اموال منقول در سال 94 رقمی به ارزش 2337 میلیارد ریال و اموال غیرمنقول 1294 میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سال 93 در بخش فروش اموال منقول 63 درصد رشد و در بخش فروش اموال غیر منقول 200 درصد رشد داشته‌ایم.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر 17 هزار و 500 میلیارد ریال سهام دولتی توسط سازمان خصوصی سازی واگذار شده که از این میزان، 15363 میلیارد ریال در بورس، 370 میلیارد ریال در فرابورس و 1768 میلیارد ریال از طریق مزایده به فروش رسیده است.

همچنین از 17 هزار و 500 میلیارد ریال سهام دولتی واگذار شده در این مدت، 15790 میلیارد ریال به‌صورت بلوکی، 171 میلیارد ریال به‌صورت تدریجی و 1539 میلیارد ریال به‌صورت ترجیحی واگذار شده است.

افزون بر این، از این میزان واگذاری در سال جاری، 2120 میلیارد ریال مربوط به شرکت‌های گروه یک ماده 2 قانون اصل 44 و 15380 میلیارد ریال مربوط به شرکت‌های گروه دو ماده 2 این قانون بوده است.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی کالاهای قاچاق و متروکه گمرکی گفت: ارزش کالاهای ضبطی در سال 93 حدود 697 میلیارد ریال بوده که که در سال 94 با رشد منفی مواجه شده است.

وی گفت: همچنین در خصوص انبار تفاهمی با گمرک امضا شده تا در آینده‌ای نزدیک انبارهایی در اختیار ما قرار گیرد.

وی گفت: بیشترین کالاهای غیرمنقول زیرمجموعه گروه آریا است که میزان آن به 6 هزار میلیارد ریال می‌رسد که تقریبا اموال ملکی‌شان 60 درصد تعیین تکلیف شده وتنها کارخانه فولاد ایران در جنوب تعیین تکلیف نشده و بیش از 80 درصد آن باقی‌مانده است.

دلیری در خصوص تعیین تکلیف خودروها گفت: خودروهایی که در اختیار ما قرار گرفته از دو سال پیش مصوبه شده تا آنها مرجوع شوند البته رایزنی‌هایی با دولت در ارتباط با حجم موتور و قیمت وارزش آنها نیزصورت گرفته است.

وی درباره وضعیت تعیین تکلیف طلا و جواهرات و همچنین ارز تحت تصرف سازمان اموار تملیکی افزود: حدود 88 میلیارد ریال طلا و جواهر قاچاق در 10 ماهه امسال توسط این سازمان تعیین تکلیف شده که این رقم 59 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

دلیری تصریح کر د: البته هنوز بخشی از طلا و جواهر تحت تصرف به فروش نرسیده که قرار است از طریق بورس کالا آن را تعیین تکلیف کنیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید