احداث ترمینال‌های تخصصی در بندر شهید رجایی | اتاق خبر
کد خبر: 312830
تاریخ انتشار: 8 بهمن 1394 - 18:51
‌توسعه ترمینال‌های تخصصی کانتینری، ریلی، غلات، نفتی و مواد معدنی و همچنین ساخت پارک‌لجستیک خلیج فارس به مساحت ٢٤٠٠ هکتار، در بندر شهید رجایی در حال انجام است.

اتاق خبر: بندر شهید رجایی علاوه بر کالای کانتینری در بخش غیرکانتینری هم فعالیت دارد؛ هم اکنون ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر حدود ٩٠ میلیون تن است که کالاهای نفتی، کالای عمومی، رو- رو، غلات، مواد معدنی و کالاهای دیگر را شامل می‌شود.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ معاون امور بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این‌باره می‌گوید: برای تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته است، به گونه ای که حتی در دوره تحریم اقتصادی کشور این بندر از فعالیت دست نکشید و هم اکنون نیز روند رسیدن به هدف نهایی تداوم دارد.

توسعه اراضی بندر شهید رجایی از ٢٤٠٠ به ٤٨٠٠ هکتار

محمد‌علی ‌سعیدی‌پور‌ از افزایش مساحت بندر شهید رجایی از ٢٤٠٠ هکتار به ٤٨٠٠ هکتار ‌‌خبر داد و افزود: اتفاقات عملیاتی زیادی در یک سال گذشته رقم خورده که امیدواریم به زودی نتایج لازم حاصل شود.

ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی به ٨ میلیون TEU در سال می‌رسد

معاون امور بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ظرفیت فعلی عملیات کانتینری بندر شهید رجایی را ٣,٣ میلیون TEU کانتینر در سال اعلام کرد و گفت: با تجهیز یال‌های چپ و راست ترمینال دو  در آینده ای نه چندان دور، ظرفیت کانتینری این بندر به ٦ میلیون TEU در سال افزایش می یابد.

به گفته وی، احداث فاز٣ ترمینال کانتینری این بندر که در حال حاضر در دست اقدام است، ظرفیت عملیات تخلیه و بارگیری این گونه کالاها را به ٨ میلیون TEU در سال ارتقاء خواهد داد.

احداث ترمینال ویژه غلات با سرمایه گذاری بخش خصوصی

وی اضافه کرد: ساخت ترمینال ویژه غلات و احداث یک سیلو  با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی در دستور کار قرار دارد که با بهره برداری از آن، خدمات‌دهی به کشتی‌های حامل محموله‌های گندم پشتیبانی می‌شود.

معاون امور بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان به اقدامات صورت گرفته در زون نفتی بندر شهید‌رجایی نیز اشاره کرد و گفت: در این بخش که با عنوان بندر خلیج فارس شناخته می شود، بیش از ٢٠ شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند و عملکرد آن به بیش از دو میلیون تن ارتقاء یافته است.

ساخت پارک لجستیک خلیج فارس به مساحت ٢٤٠٠ هکتار

سعیدی‌پور رتبه عملیاتی بندر شهید رجایی را در سطح استاندارد جهانی اعلام کرد و اظهار داشت: توسعه ترمینال‌های ریلی و مواد معدنی بندر و ساخت پارک لجستیک خلیج فارس به مساحت ٢٤٠٠ هکتار در حال انجام است که هر یک مکمل فعالیت دیگر است و با اجرای این طرح ها آمادگی برای نقش آفرینی در دوره پسابرجام بیشتر می شود.

سهم ٦٣ درصدی هرمزگان از کل عملیات بنادر کشور

وی با بیان اینکه سه بندر از ١١ بندر تجاری اصلی کشور در استان هرمزگان واقع شده است، گفت: این استان در حال حاضر ٦٣ درصد از کل عملیات بنادر کشور را به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول یادآور شد: ٨٤ درصد تخلیه و بارگیری کانیتنر و ٥٣ درصد کل عملیات کشور تنها در بندر شهید رجایی انجام می شود.

پشتیبانی ٩٧ درصد سفرهای دریایی کشور در هرمزگان

معاون امور بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان‌ با بیان اینکه ٩٧ درصد سفرهای دریایی کشور با رقم سالانه ١٣ میلیون نفر - سفر در هرمزگان انجام می شود، اضافه کرد: قابلیت جذب توریسم و ضرورت توسعه گردشگری دریایی با تجهیز بنادر مسافری توسط سازمان بنادر از دیگر قابلیت‌های استان هرمزگان با ١٤ جزیره زیبا است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید