ممنوعیت مبادلات مالی سنگاپور با ایران لغو شد | اتاق خبر
کد خبر: 313287
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 15:13
رگولاتور مالی سنگاپور اعلام کرد این کشور از 28 ژانویه ممنوعیت مبادلات مالی با دولت و موسسات مالی ایرانی را لغو کرده است.

اتاق خبر: ممنوعیت مبادلات مالی سنگاپور از 18 ژوئن 2012 به دنبال وضع تحریم‌های غربی علیه برنامه هسته‌ای ایران به اجرا در آمد و تحت آن اشخاص و موسسات مالی این کشور اجازه تجارت با دولت، بانک مرکزی، موسسات مالی ایرانی و شعبه یا زیرمجموعه‌های آنها را نداشتند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ همچنین وزارت خارجه سنگاپور در ژانویه سال 2012 شرکت‌های این کشور را تشویق کرد به تحریم‌های آمریکا علیه اشخاص و شرکت‌های معامله‌کننده با ایران به دقت توجه کنند با این همه تحریم‌های آمریکا فراتر از تحریم‌های سازمان ملل بود و در داخل خود این کشور اجرایی نبود.

سنگاپور با ظرفیت پالایش روزانه حدود 1.3 میلیون بشکه نفت، یکی از قطب‌های بزرگ تجارت و پالایش نفت به‌شمار می‌رود و صنعت نفت حداکثر پنج درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

این کشور همچنین بزرگ‌ترین بازار نفت کوره در جهان از نظر حجم بوده و برای شش درصد از کل واردات نفت کوره خود در فاصله سال 2007 تا 2011 به ایران متکی بوده است.

پس از گذشت بیش از یک سال که سنگاپور واردات نفت از ایران نداشت، نفت کوره مجددا در آوریل سال 2012 به این کشور وارد شد. پیش از آن، سنگاپور 362 هزار و 448 تن نفت کوره در هفته منتهی به 9 فوریه 2011 از ایران وارد کرده بود.

پیش از این‌که تحریم‌ها تشدید شوند سنگاپور در شش ماه اول سال 2012 حدود 826 هزار تن نفت کوره وارد کرده بود.

طبق آمار رسمی، سنگاپور 1.8 میلیون تن میعانات ایرانی در فاصله ژوییه 2006 تا مه سال 2012 و همچنین 944 هزار تن نفت خام ایرانی در فاصله اوت سال 2006 تا آوریل 2012 وارد کرده بود.

بر اساس گزارش پلاتس، برداشتن تحریم‌های سنگاپور در پی اجرایی شدن برجام و لغو ممنوعیت‌های آمریکا و اتحادیه اروپا در 16 ژانویه صورت می‌گیرد.

ژاپن در 22 ژانویه تحریم‌های کلیدی علیه ایران از جمله ممنوعیت سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش نفت و گاز با استفاده از اعتبار صادرات را لغو کرد. با لغو تحریم‌های ایران شرکت‌های بیمه ژاپنی قادر خواهند بود معاملات تجاری با ایران انجام دهند. ژاپن علاوه بر این می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش نفت و گاز ایران انجام دهد. دولت کره جنوبی هم یکشنبه هفته گذشته رفع تحریمها علیه ایران را اعلام کرد و نهادهایی دولتی مسئول محدودیتهای بازرگانی و سرمایه گذاری شامل وزارت استراتژی و دارایی، وزارت امور خارجه، وزارت بازرگانی، صنعت و انرژی و بانک کره با برگزاری کنفرانس خبری اعلام کردند محدودیتها علیه صادرات و واردات با ایران برداشته خواهند شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید