توجه به مناطق آسیب پذیر در برنامه ششم توسعه | اتاق خبر
کد خبر: 313298
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 15:58
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت و گو با اتاق خبر:
عبدالکریم هاشمی: در برنامه ششم توسعه نباید درگیر احکامی شویم که جزء مقتضیات کشور محسوب نمی شود. باید مناطقی که آسیب پذیری بیشتری دارند به شدت مورد توجه قرار گیرند.

اتاق خبر- چندی پیش درحالی بخش هایی از برنامه ششم توسعه به مجلس ارائه شد که تا قبل از این در قالب برنامه جامعی به مجلس تقدیم می شد. اولین بخش لایحه برنامه ششم توسعه در مهرماه امسال در قالب احکام دائمی به مجلس داده شد و بخش دوم آن در آذرماه که شامل احکام اجرایی بود به مجلس رفت و درنهایت قرار است که در اسفندماه امسال پس از نهایی شدن به مجلس ارائه شود. حال سوال اینجاست که چه ایراداتی در این برنامه موجود است و انتظار می رود که چه اهدافی در اولویت دولت در زمان اجرایی کردن این برنامه قرار گیرد؟

عبدالکریم هاشمی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در همین رابطه گفت: لایحه برنامه ششم توسعه در 2 بخش دچار تغییراتی شده است؛ اول اینکه یکسری از قوانین به صورت احکام دائمی در مجلس مطرح شد که رای لازم را کسب کرد.

عبدالکریم هاشمی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: در وهله دوم مواردی به عنوان لایحه برنامه ششم توسعه به مجلس تقدیم شد که ایراداتی بر آن وارد است. از جمله اینکه یکسری بحث های کلان، پیش بینی منابع مالی و تعدادی برنامه های زمانبندی شده در آن دیده نشده است.

وی در رابطه با دلایل به تعویق افتادن ارائه برنامه ششم به مجلس، اظهار کرد: دولت به دلیل اینکه تکلیف منابع و مصارف در برنامه ششم معلوم نبوده و یا به این علت که نمی خواستند سند قطوری که قابلیت اجرایی شدن را ندارد به مجلس ارائه کنند، این لایحه را به صورت مرحله ای به مجلس تقدیم کردند.

هاشمی تصریح کرد: درواقع دولت خلاصه ای از احکام، راهبردها و برنامه هایی که بر این عقیده بود که برای 5 سال آینده نیاز است به مجلس ارائه کرد که قطعا در زمان تصویب و هم در صحن علنی مجلس دچار تغییراتی خواهد شد.

وی گفت: لازم است که برنامه پنجم توسعه برای مدت زمانی 6 ماهه تا یکساله تمدید شود و بعد از آن  درمورد بودجه سنواتی 95 تعیین تکلیف شود تا در فرصت مناسب و با دقت و آرامش بیشتری برنامه ششم توسعه را بررسی و تصویب کنیم.  

به گفته هاشمی؛ نباید برنامه های توسعه تنها شامل آرزوها و آرمان های بلندپروازانه باشند و جنبه های عملیاتی را در نظر نگیرند. باید نیازها و اهداف مورد نظر در آن لحاظ شود تا در چارچوب قانونی بودجه بتوانیم به آن جنبه عملیاتی ببخشیم.

نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید راهبردهایی تعیین کننده در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شود تا در طی پنج سال آتی بتوان به آن عمل کرد. نباید به گونه ای برنامه را تدوین کرد که کسی از آن سر درنیاورد و حتی به آن نگاهی نشود. باید بر مبنای وضع موجود و مقتضیات جامعه به این برنامه عمل شود و به این سمت و سو حرکت کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که انتظار دارد چه مواردی در زمان اجرای برنامه ششم توسعه در اولویت قرار گیرد؛ گفت: موضوعاتی همچون اشتغال، بیکاری، فقر، مسائل معیشتی و همچنین از همه مهمتر بحث آمایش سرزمین از جمله موضوعات مهمی هستند که باید به طور ویژه ای به آن ها توجه شود.

هاشمی افزود: تامین زیرساخت ها و زیربناهای لازم در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و بهداشتی و درمانی و همچنین کاهش تورم به منظور تقویت بنیه اقتصادی کشور از جمله مواردی است که به طور قطع باید در برنامه ششم مدنظر قرار گیرد.

وی تاکید کرد: نباید درگیر احکامی شویم که جزء مقتضیات کشور محسوب نمی شود. باید مناطقی که آسیب پذیری بیشتری دارند به شدت مورد توجه قرار گیرند.  

نظرات
ADS
ADS
پربازدید