هشدار نظامی چین به آمریکا | اتاق خبر
کد خبر: 313384
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 15:58
ایرنا نوشت: چین به آمریکا هشدار داد که نسبت به اقدامات و جانبداری های خود از برخی کشورها در منازعات دریای شرقی احتیاط بیشتری نشان دهد.

اتاق خبر - چین روز شنبه ضمن هشدار به آمریکا در خصوص دخالت های مکرر در امور داخلی کشورهای شرق آسیا، برای چندمین بار از واشنگتن خواست خود را از مناقشات منطقه ای دور نگهدارد و به دنبال مداخله جویی نباشد.


ژاپن و چین بر سر مالکیت بر برخی جزایر دریای شرقی از جمله جزایر دیایوتای اختلافات شدیدی دارند و در این منازعات آمریکا عمدتا از توکیو پشتیبانی کرده است.
اخیرا هری هریس، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در منطقه اقیانوس آرام گفت که در صورت اقدامات تحریک آمیز چینی ها در جزایر مورد منازعه در دریای شرقی، آمریکا وارد عمل خواهد شد.
به گزارش روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین،بر اساس اظهارات این مقام نظامی آمریکا ، واشنگتن از ژاپن در مالکیت بر این جزایر دفاع خواهد کرد.
بر اساس این گزارش بیانیه وزارت دفاع چین می افزاید: همه باید آگاه باشند که چین در دفاع از تمامیت ارضی و حق حاکمیت خود کوتاه نخواهد آمد و هر کاری لازم باشد صورت خواهد داد.
وزارت دفاع چین همچنین تاکید کرده است که واشنگتن نباید دست به اقداماتی بزند که روابط با چین و صلح و ثبات منطقه را مخدوش سازد.
در همین حال گزارش رسانه های چین حاکی است که آمریکایی ها در حال تقویت نیروهای ژاپنی و تشویق آنها برای حضور فعال در منطقه هستند.
آمریکا از ژاپن خواسته است برای گشت زنی ها در دریای جنوبی و دریای شرقی از تجهیزات بیشتری استفاده کرده و حیطه گسترده تری را زیر پوشش قرار دهد.
فرمانده نظامیان آمریکایی در اظهارات اخیر خود از چین به دلیل آنچه دست اندازی به برخی جزایر دریای جنوبی خوانده انتقاد کرد و گفت بر خلاف ادعاهای پکن بسیاری از این جزایر متعلق به چین نیست.
وزارت دفاع چین در بیانیه خود این اظهارات را نیز فاقد حس مسوولیت پذیری آمریکا و بی توجهی مقام های این کشور به تاریخ و واقعیات توصیف کرده و افزوده است : این افراد( هریس ) آگاهی در باره مسایل تاریخی ندارند.
افزایش تنش های منطقه ای از جمله بین چین و ژاپن در ارتباط با مناقشات مربوط به ادعاهای جزایر 'سنکاکو' (که چینی ها آنها را 'دیایو' می خوانند) باعث افزایش بودجه نظامی ژاپن شده است.

4949

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید