آیا جلالی به چراغپور گفته بود از خاکپور دفاع کند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 313394
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 23:54
خبرآنلاین نوشت: مجید جلالی می گوید نه حذف تیم ملی از جام ملت ها فاجعه بود و نه حذف تیم ملی امید از المپیک.

اتاق خبر - رودرو با مجید جلالی؛ پس از صعود عراق به المپیک. تیمی که شکست ایران مقابلش فاجعه بود اما رسیدنش به المپیک، در روزهای حذف تیم امید، نه. مجید جلالی قصد دارد از نگاه یک منتقد با دیدی وسیع در این باره حرف بزند نه منتقدی که یک مربی یا یک مدیر را نقد می کند. او در گفت و گو با خبرآنلاین درباره صعود عراق و حذف ایران توضیحاتی می دهد.


آقای جلالی ما همیشه در ایران می گوئیم عراق جنگ زده است و هیچی ندارد؛ لیگ ندارد، ساختار ندارد، سازماندهی ندارد، اردو ندارد و... چه اتفاقی می افتد که همین تیم به المپیک می رسد اما ایران ناکام می ماند؟
همان اتفاقی که در جام ملت ها افتاد و عراق ایران را برد. همان اتفاقی که باعث شد عراق 8 سال قبل قهرمان جام ملت های آسیا شود و ما اوت شویم. ببیند فوتبال همیشه جایگاهی برای اتفاقات دارد. بعضی وقت ها شما با کمترین امکانات و در سخت ترین شرایط می روید و موفق می شوید. اینجا در واقع آن نیرو و انگیزه است که باعث برد می شود. یادم هست در همان سالی که عراق قهرمان جام ملت ها شد، روز آخر کاپیتان این تیم جلوی خبرنگاران گفت: می خواهم راز قهرمان شدن مان را به شما بگویم. او گفت قهرمان شدیم چون از میان خاک و خوب آمدیم. می خواستیم مردم کشورمان را خوشحال کنیم.
این چه معنایی دارد؟
یعنی درون اینها یکدلی و اتحاد به وجود آمده است.
ولی بازیکنان عراق همیشه حاشیه ساز بوده اند.
ولی بین خودشان یکدلی بود که توانستند قهرمان جام ملت ها شوند. شما مطمئن باشید هر زمانی که یکدل باشید، موفق می شوید. حتی ممکن است بودجه و امکانات نداشته باشید ولی چون اتحاد کرده اید، شانس موفقیت تان زیاد می شود.
بحث ما این است که چرا از سال گذشته و پس از حذف تیم ملی مقابل عراق بحث این بود که چرا به عراق جنگ زده باختیم؟ ولی همین تیم حالا به المپیک رفته و ما ناکام مانده ایم.
این یکی از آسیب های فوتبال ماست. من همیشه حرفم این است که ما نه فقط در این دوره بلکه درباره در دوره های دیگر بحث کنیم که چرا موفق نبوده ایم. ما نباید تمام ناکامی این 35 ساله را به گردن مربیان بیاندازیم. هیچکدام از آنها مقصر نبوده اند. ما مشکلات عدیده ای داریم. عدم همدلی ارکان فوتبال یکی از آنهاست. ارکان فوتبال ما چه کسانی هستند؟ مسئولان، مربیان، داوران، رسانه ها همه و همه جزو ارکان فوتبال هستند. هر وقت ما همدل بوده ایم برنده شده ایم. مقطعی هم که نبوده بازنده شده ایم. این یکی از قواعد فوتبال است. من فکر می کنم ما باید با منطق درباره این 35 سال آسیب شناسی کنیم. الان تماشاگران فوتبال ما کم شده است. منی که مربی هستم نباید بگویم مدیر مقصر بوده بلکه همه ما نقش داشته ایم. یا مدیر بیاید بگوید تقصبر رسانه هاست و من بی تقصیرم. همه ارکان نقش دارند و ما باید بحث کنیم که چرا در این 35 سال موفق نبوده اید. شما شک نکنید تا چند سال دیگر کشوری مثل تایلند هم برای ما مشکل ساز می شود. باید پیشرفت کنیم.
بحث ما این است که چرا نباید از تیم ملی امید توقع داشته باشیم موفق باشد؟ این فضایی است که بعد از باخت ایجاد شد.
اتفاقا باید توقع داشته باشیم ولی ما آسیب شناسی نکرده ایم. ما فقط و فقط توقع داریم ولی باید اول بیماری را تشخیص بدهیم.
ساختار فوتبال عراق بهتر از ساختار فوتبال ایران است؟
قطعا اینطور نیست ولی ما چرا در جام ملت ها به این تیم می بازیم؟
مسئولان و بازیکنان تیم ملی می گویند سال قبل باخت به عراق به خاطر داور بود و فوتبالی شکست نخوردند. می گویند تیم ملی 90 دقیقه 10 نفره بازی کرد و تازه در پنالتی باخت.
من به نظرم این تحلیل دور از قاعده منصفانه است.
چرا؟
من می گویم ما الان 35 سال است که داریم می بازیم و فقط نباید بگوئیم یک مسابقه را باخته ایم. ما 35 سال شکست خورده ایم. اگر این راه را برویم دوباره می بازیم.
آقای جلالی چیزی که درباره دفاعیات شما در 90 به چشم آمد این بود که شما بیشتر دفاع صنفی کرده اید تا دفاع منطبق بر منطق.
من اگر هم دفاع کرده باشم کار اشتباهی نکرده ام.
ولی چنین دفاعی باعث می شود واقعیت پنهان شود.
من نمی گویم این کار را کرده ام ولی اگر این کار را کرده باشم، اشتباه نکرده ام. من از فوتبال دفاع کردم که 35 سال مظلوم واقع شده است. الان هم حرفم همان است. من فقط از مربی این دوره که نه، از تمام دوره ها می خواستم دفاع کنم. 35 سال است که سر مربیان خارجی و ایرانی را در این فوتبال برده ایم. در تمام این سال ها اشتباه کرده ایم. اشن کار اشتباه است.
شما از عملکرد کادر فنی تیم امید دفاع کردید ولی به هر حال نمی شود گفت آنها مقصر نبودند.
من می گویم در این 35 سال مربیان مقصر نبوده اند. ما باید دیدمان را وسیع تر کنیم.
ولی قبول دارید شرایط طوری شد که باخت به عراق در جام ملت ها فاجعه بود و شکست تیم امید فاجعه نبود؟
این هم برمی گردد به همان دعوای پوشالی که واقعا برای فوتبال ما سود آور نیست. نه حذف از جام ملت ها و شکست مقابل عراق فاجعه بود و نه حذف تیم ملی امید.
جلال چراغپور کارشناس فوتبال منتقد عملکرد تیم امید بود ولی در برنامه 90 تغییر موضع داد. می گویند شما با او در رژی صحبت کردید که باید از مربی ایرانی دفاع شود. به همین خاطر او هم به جای انتقاد دفاع کرد.

نه اصلا چنین چیزی صحت ندارد. با هم هیچ صحبتی نداشتیم. در اتاق گریم همراه هم بودیم که عادل فردوسی پور هم در آنجا حضور داشت. ما صحبتی در این باره نداشتیم. دلیلی ندارد به او چنین چیزی بگویم. 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید