اتفاقی نادر در بورس | اتاق خبر
کد خبر: 313470
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 01:27
*حسین خزلی خرازی

اتاق خبر - شاید بد نباشد بدانید، بعد از دو سال رکود، نزول و فشارهای شدید هفته گذشته شاهد بودیم در مقطعی ارزش معاملات بورس تهران به 829 میلیارد تومان و فرابورس ایران به 335 میلیار تومان رسید. انجام این 1164 میلیارد تومان معامله بین ساعت 9 تا 1230 بسیار بی نظیر است.

در حقیقت چنین رخدادی  بعد از دو سال اتفاق نادری بحساب می آمد  بود. هرچند در سال های گذشته هم این حجم معامله به ندرت اتفاق افتاده بود.

این اتفاق تأکیدات مکرر گذشته را باز هم پررنگ کرد که "آنچه نشان دهنده نشاط ، شادابی و درستی یک بازار است، حجم معاملات آن است نه نزول و صعود شاخص ها و قیمتها !"

در بازار پر گردش، قیمت ها درست تر، دستکاری قیمت ها بسیار سخت تر است و ایجاد موج و شایعه و انتشار اطلاعات فریب کم اثرتر خواهدبود.

اگر بخواهیم به میانگین گردش سهام در بورس های جهان نزدیک شویم و اگر فقط در هر سال یک بار کل سهام بورس های کشور را دست به دست بگردانیم، با ارزش جاری دو بورس تهران و فرابورس که نزدیک 400 هزار میلیارد تومان است و اگر هر سال 250 روز کاری باشد، باید در روز 1600 میلیارد تومان سهام معامله شود تا نسبت گردش بورس های ما به 100 درصد برسد.

می دانیم که این نسبت برای بسیاری از بورس های جهان بیش از 100 درصد است و برای بعضی بورس ها در برخی سال ها به 450 درصد هم رسیده است. این یعنی تقریبا هر سه ماه یک بار کل سهام موجود در آن بورس چرخیده و دست به دست معامله شده است! این نسبت در بهترین سال عمر بورس های ایران یعنی سال 92 به 30 درصد رسید.

هرچند صعود بسیار تند شاخص در روزهای گذشته  به نظر هیجانی و احساسی می رسد  اما امیدوارم بازار آرام و بدون هیجان با حجم بالا به مسیر خود ادامه دهد.

* کارشناس و فعال بازار سرمایه

نظرات
ADS
ADS
پربازدید