قوه قضاییه با صادرکنندگان برگه جعلی معاینه فنی برخورد می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 313472
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 03:04
مراقب باشید؛
خبرآنلاین نوشت: قائم مقام ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از برگزاری اولین دوره آموزشی معاینه فنی برای کارشناسان تصادفات پلیس خبر داد.

اتاق خبر - سید نواب حسینی منش با اشاره به همکاری و تعامل خوب پلیس در اجرای قانون و برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا با رویکرد ارتقای سطح ایمنی تردد و کاهش آلودگی هوا، گفت: این دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی به صورت مشترک و مستمر با هدف آشنایی و آگاهی کارشناسان پلیس به عنوان مجریان قانون از رویه و فرایند انجام معاینه فنی در مراکز شهر تهران و ایجاد تعامل بیشتر در ارتقای کیفی و نظارتی مراکز معاینه فنی برگزار خواهد شد.

حسینی منش درباره عدم وحدت رویه در انجام معاینه فنی و تخلفات بعضی از مراکز در سطح کشور گفت: به زودی با اتصال مراکز در سطح کشور به سامانه ملی یکپارچه معاینه فنی (سیمفا)، کلیه مراکز با یک استاندارد واحد و یکسان فعالیت خواهند کرد.

او گفت: خوشبختانه براساس مواد آیین نامه اجرایی نحوه انجام معاینه فنی مصوب سال ۹۳ هیأت وزیران علاوه بر الزام مراکز به استفاده از سامانه معاینه فنی، دستورالعمل‌های مربوط به فرایند معاینه فنی وسایل نقلیه مطابق با استاندارد ملی و حدود مجاز سطح انتشار آلایندگی سازمان حفاظت از محیط زیست در حال تدوین است. بدون تردید با اصلاح و انجام این اقدامات مؤثر دغدغه های پلیس و متولیان بحث معاینه فنی در کشور از صدور معاینه فنی بدون اصالت برطرف خواهد شد و پلیس می‌تواند بصورت نرم افزاری با اتصال به دیتا بانک معاینه فنی نسبت به اعمال قانون و جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی اقدام کند.

حسینی‌منش با اشاره به زحماتی که در زمینه معاینه فنی از لحاظ کیفی و کمیتی در ۱۵ سال اخیر توسط متولیان و مردم انجام شده است، تأکید کرد: فواید انجام معاینه فنی به صورت صحیح در کشور در بحث کاهش آلودگی هوا و تصادفات بر هیچکس پوشیده نیست و امروز مراکز معاینه فنی از تعداد یک مرکز بیهقی در سال ۱۳۷۹ به تعداد ۴۴۰ مرکز تمام مکانیزه معاینه فنی در سطح کشور توسعه یافته است.

او گفت: در بحث وضع قوانین و دستورالعمل ها دراین چند سال سازمان ها تلاش خود را کرده اند؛ ولی در وضع موجود جای بسی تأسف است؛ چراکه عده‌ای سودجو و قانون شکن ماهیت این خدمات را که با زحمات زیادی برای کیفی سازی و توسعه آن انجام شده زیر سوال می‌برند.

قائم مقام ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: برای سامان بخشی این وضعیت و نمود تاثیر پذیری انجام معاینه فنی در ارتقای ایمنی و کاهش آلودگی هوا درخواست ما از سیستم قضایی این است که هرچه زودتر در این ارتباط ورود کرده و با افراد متخلف و خاطی که سلامت عمومی جامعه را به خطر می اندازند برخورد کنند.

او درباره وظیفه اجتماعی شهروندان در بحث معاینه فنی نیز گفت: بنا بر شنیده ها متاسفانه تعدادی از شهروندان به جای انجام وظیفه شهروندی در کاهش آلودگی هوا، تنها صرف ترس از اعمال جریمه و قانون، از راه های غیر متعارف اقدام به تهیه گواهی معاینه فنی جعلی و یا بدون اصالت می‌کنند که واقعاً جای تعجب است، راکب از خودرویی برای خود و خانواده اش استفاده می‌کند که حتی از وضعیت عملکرد سیستم ترمز آن نیز مطلع نیست و بدون تردید اگر شهروندان، متقاضی دریافت این برگه‌های معاینه فنی غیر متعارف نباشند خیلی از این تخلف‌ها موجود در این زمینه برچیده خواهد شد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید