Performancing Metrics

وقتی اتاق فعالان اقتصادی را به بی قانونی سوق می دهد | اتاق خبر
کد خبر: 313487
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 18:46
فراز جبلی

فرض کنید شرکتی تجاری به ثبت رسانده اید که موضوع آن صادرات یک کالای خاص است. بعد از طی مراحل قانونی شما رسما صاحب شرکتی با موضوع فعالیت تجارت خارجی هستید. حال بر اساس قانون کسانی که قصد صادرات دارند موظف هستند با کارت بازرگانی خود از اتاق بازرگانی گواهی مبدا دریافت کنند و کالای خود را صادر نمایند. به همین دلیل به اتاق بازرگانی مراجعه کرده و تقاضای کارت بازرگانی می کنید. اولین جوابی که مسئولین اتاق می دهند این است: "شما باید یک سال فعالیت کنید سپس با در دست داشتن تراز مثبت عملکرد به اتاق مراجعه کرده و تقاضای صدور کارت بازرگانی نمایید". در این میان یک سوال توسط هیچ کس مطرح نمی شود؛ اگر موضوع شرکت صادرات است و صادرات قانونا باید با کارت بازرگانی صورت پذیرد چگونه شرکت ها می توانند یک سال بدون دریافت کارت به فعالیت بپردازند؟ اصولا چگونه تراز عملکرد شرکتی که کارت بازرگانی نداشته و در کار صادرات است مثبت بوده که بعد از یک سال کارت دریافت کند؟

راه های زیادی برای دور زدن این موضوع وجود دارد. بعضی از شرکت ها که قانون مدارتر هستند به سراغ استفاده از کارت فورواردرها می روند و شرکت فورواردری که با آنها همکاری می کند با کارت خود گواهی مبدا را دریافت می کند. تا چند وقت پیش از بازار خرید کارت بازرگانی یک بار مصرف داغ بود.

وقتی از کارمندان و مسئولان اتاق علت چنین دستورالعملی پرسیده می شود می گویند برای جلوگیری از حضور شرکت های جدید در انتخابات اقدام به ایجاد این مانع شده است. انگار مسئولان اتاق بیشتر از آن که نگران نحوه تجارت فعالان اقتصادی باشند نگران صندلی های خود هستند. قرار بود اتاق فضای کسب و کار را تسهیل کند ولی در هیچ اداره دولتی چنین آیین نامه ای خلاف تسهیل فضای کسب و کار دیده نمی شود. شرکتی که هنوز کارت بازرگانی ندارد چگونه می تواند به کار تجاری بپردازد که یک سال از عمر آن بگذرد. چنین موضوعی در هیچ دوره اتاق وجود نداشته است و صراحتا خلاف قانون محسوب می شود

نظرات
ADS
ADS
پربازدید