به پیشواز یک سال پر نوسان برویم | اتاق خبر
کد خبر: 313608
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 14:17
مرتضی ایمانی راد

اتاق خبر - در اقتصاد جهان پيش بينى مى شود كه در سال ٢٠١٦ يك سال پر از نوسان داشته باشيم . بر اساس تحقيقاتى كه انجام شده نشان ميدهد كه بازارهاى مالى جهان در طول سال به ميزان بسيار زيادى از الگوى تجربه شده ژانويه همان سال تبعيت ميكند. يعنى اگر در سال ٢٠١٦ در ماه اول سال ثبات تجربه شود ، آن سال به احتمال بالاى ٦٥ درصد همراه با ثبات است .

اين پديده در بازارهاى مالى به اثر ژانويه January effect موسوم شده است . جالب است كه ماه ژانويه امروز تمام مى شود و از معدود ماههاى ژانويه است كه تمامى بازارهاى جهان ( چه بازار مواد اوليه ، چه سهام و چه بازار مبادله ارزهاى بين المللى )  نوسان عجيبى را تجربه كردند.

از آن گذشته تعيين تكليف قيمت دلار امريكا ، ترديد در مورد بالا رفتن نرخ بهره در امريكا ، شروع نرخ بهره منفى در ژاپن در هفته گذشته ، زمزمه هاى اجراى يك برنامه انبساط پولى ديگر در اروپا و استمرار نرخ رشد كاهنده در چين ، همه نويد يك سال پر نوسان را در بازارهاى جهان ميدهد. اين نوسانات مى تواند هم به صورت يك تهديد و يا به صورت يك فرصت براى شما نمود كند.

اين بستگى به اين دارد كه استراتژى شما در بازاهاى مالى جهانى چيست . همين شرايط ولى به گونه اى ديگر در ايران هم قابل پيش بينى است . تقابل هيجانهاى شكل  گرفته و تلاش هاى در حال انجام براى بهره گيرى از شرايط بوجود آمده ناشى از اجراى برجام در دوران پس از تحريم با موانع جدى موجود در اقتصاد ايران مي تواند نوسانات بزرگى را در اقتصاد ايران در سال ٩٥ ايجاد نمايد.

 آنها كه نوسان را ميفهمند برنده بازى مالى در اقتصاد ايران و جهانند و آنهاييكه دنبال روند هستند ، بازنده سال ٢٠١٦/١٣٩٥ هستند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید