نفت ارزان کسری تجاری ترکیه را کاهش داد | اتاق خبر
کد خبر: 313647
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 16:45
کاهش قیمت نفت موجب شد تا ترکیه در سال ۲۰۱۵ کمترین کسری تجاری را از سال ۲۰۰۹ به بعد تجربه کند و کسری تجاری سالانه ترکیه سال گذشته با کاهش بیش از ۲۵ درصدی به ۶۳.۳ میلیارد دلار رسید.

اتاق خبر: کاهش قیمت نفت موجب شده تا ترکیه کمترین کسری تجاری را از سال 2009 تاکنون تجربه کند و نیاز کمتری به ارز خارجی برای جبران این شکاف داشته باشد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ انستیتوی آمار ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد، کسری تجاری سالانه ترکیه سال گذشته با کاهش بیش از 25 درصدی به 63.3 میلیارد دلار رسید. واردات انرژی با قیمتی ارزان تر عامل بیش از نیمی از بهبود این رقم تجاری بوده است.

کاهش ارزش پول ملی ترکیه نیز به تولید کنندگان ترک کمک کرد، اما این عامل مثبت، به دلیل بسته شدن مسیرهای تجاری در نتیجه خشونت ها در سوریه خنثی شد.

عامل منفی دیگر این بود که بزرگترین شرکای تجاری ترکیه را کشورهای صادر کننده نفت تشکیل می دهند. به گفته انور ارکان، تحلیلگر موسسه ای ال بی فورکس در استانبول به طور کلی، ترکیه از افت قیمت کالاها منتفع شد، زیرا توانست کسری حساب جاری خود را کاهش دهد و نیاز خود به سرمایه های خارجی برای جبران این کسری را کم کند.

ارکان افزود: «اصلی ترین عاملی که آمارهای مربوط به واردات را توضیح می دهد کاهش قیمت نفت است که موجب منتفع شدن خریدارانی نظیر ترکیه شده و در عین حال به اقتصاد صادر کنندگان نفت آسیب زده است... در نتیجه کاهش ارزش واردات، بسیار شدیدتر از کاهش صادرات بوده است.»

بر اساس این گزارش، شکاف تجاری ترکیه در ماه دسامبر به 6.18 میلیارد دلار رسید، در حالی که این رقم یک سال پیش 8.5 میلیارد دلار بود. ارزش واردات ترکیه نیز از 18 میلیارد دلار به 17.5 میلیارد دلار رسید، در حالی که رقم صادرات با 11 درصد افت به 11.8 میلیارد دلار رسید.

هزینه های واردات انرژی ترکیه در سال 2015 به 37.8 میلیارد دلار رسید، در حالی که این رقم در سال قبل از آن 54.9 میلیارد دلار بود.

بر اساس گزارش ترک استات، عامل اصلی کاهش صادرات ترکیه، افت صادرات به کشورهای عراق، ایران و روسیه بود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید