مدیریت مشکلات باید بر مبنای اقتصاد مقاومتی باشد | اتاق خبر
کد خبر: 313841
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 10:21
کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر:
حسین محمودی اصل با بیان اینکه مدیریت باید بر مبنای اقتصاد مقاومتی باشد، اظهار کرد: تمام بندهای اقتصاد مقاومتی دنیایی از مدیریت و ارزیابی مسائل اقتصادی است.

اتاق خبر- حال که تحریم ها با تدابیر دولت یازدهم رفع شده است، صاحب نظران بر نقش مدیریت صحیح در حل مشکلات اقتصادی بیش از پیش تاکید می کنند. اینکه در این دوران تا چه اندازه مسئولان با اتخاذ تدابیر مناسب از فرصت های به دست آمده استفاده خواهند کرد از جمله دغدغه هایی است که امروز به شدت مطرح است. در همین رابطه نظر حسین محمودی اصل کارشناس اقتصادی را جویا شده ایم که در ادامه می خوانید.

حسین محمودی اصل کارشناس اقتصادی در رابطه با نقش مدیریت صحیح در حل مشکلات اقتصادی گفت: قطعا بسیاری از مشکلات و گره ها باید به اتکای مدیریت داخلی باز شود.

حسین محمودی در گفت و گو با اتاق خبر به بحث برجام و تحریم ها اشاره کرد و افزود: تحریم ها در سایه مدیریت دیپلماسی کشور حل و فصل شد. البته رهنمودهای رهبری و انسجام مردمی نیز هموار کننده مسیر بود ولی در نهایت مدیریت دیپلماسی موفقیت را نصیب کشور کرد.

وی معتقد است: لغو تحریم ها زنگ خطری برای مدیران سفارشی، بی مسئولیت و ناکارآمد بود؛ درواقع دیگر بهانه ای وجود ندارد.

محمودی اصل ادامه داد: دولت و مجلس باید با تدوین مکانیسم ها، آیین نامه ها و قوانین مناسب مدیران ضعیف را از راس امور کنار نهند. می توان گفت که درمجموع دولت یازدهم در بحث های مدیریتی موفق عمل کرده است.

وی با بیان اینکه مدیریت باید بر مبنای اقتصاد مقاومتی باشد، اظهار کرد: تمام بندهای اقتصاد مقاومتی دنیایی از مدیریت و ارزیابی مسائل اقتصادی است. رئیس جمهور محترم نیز بر اقتصاد درونگرا و برون نگر تاکید داشتند، درواقع این همان بندی است که در اقتصاد مقاومتی درباره افزایش صادرات در جلوگیری از خام فروشی مطرح شده است.

به گفته وی؛ مدیریت دولت تدبیر و امید بر مبنای توسعه سرمایه گذاری و افزایش تولید و انتقال تکنولوژی بنا نهاده شده است.

محمودی اصل در پاسخ به این پرسش که به نظر شما مشکل اصلی کشور سوء مدیریت بوده و یا تحریم ها علت اصلی هستند؟ گفت: هر کدام از این موارد نقش خودشان را ایفا کرده اند. درواقع تحریم ها مشکلات کشور را به طور تصاعدی افزایش داده اند.

وی با بیان اینکه به جای اینکه تحریم ها را کاغذ پاره اطلاق می کردند، باید برنامه ریزی و مدیریت مناسبی اندیشیده می شد، گفت:  نباید تنها شعار داد و لازم است که تدابیری از طرف مسئولان برای رفع مشکلات اندیشیده شود.

به گفته این کارشناس اقتصادی، تحریم ها در حدود 30 درصد بر نرخ ارز تاثیر گذاشت ولی سوء مدیریت باعث شد که همین تاثیر 30 درصدی تحریم بر نرخ ارز در زمان کوتاهی 300 درصد شود. بی مدیریتی و بی تدبیری تاثیر تحریم را به طور تصاعدی بالا برد.  

وی با بیان اینکه مدیریت داخلی تحت کنترل است ولی تحریم ها گاهی به دلیل توطئه های ناگهانی دشمنان از کنترل خارج می شود؛ اذعان داشت: در بحث مدیریت داخلی می توان با تدوین شیوه نامه های مختلف، شیوه نامه انتخاب و ارزیابی کارکرد مدیران و همچنین ثبات در مدریت به نتایج مطلوبی در راستای حل مشکلات اقتصادی دست یافت.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید