خرید هواپیما باید از محل اجاره به شرط تملیک انجام شود | اتاق خبر
کد خبر: 313898
تاریخ انتشار: 13 بهمن 1394 - 10:49
واکنش نماینده مجلس به اظهارات سردار نقدی درباره سفر اخیر رئیس جمهور به اروپا:
روح الله بیگی: انتظار می رود که خرید هواپیما از محل پول های بلوکه شده صورت نگیرد، بلکه خرید آن باید از محل اجاره به شرط تملیک انجام شود.

اتاق خبر- چندی پیش رئیس سازمان بسیج مستضعفین نسبت به سفر روحانی به رم و فرانسه واکنش نشان داد و این سفر را ضربه سنگینی به اقتصاد مقاومتی دانست؛ وی معتقد است که این سفر همچون خنجری بر پیکر اقتصاد کشور وارد شده است. به گفته سردار نقدی، 128 میلیارد دلار پول جهت خرید ایرباس هیچ تحولی در اقتصاد کشور ایجاد نخواهد کرد. حال این موضوع را با روح الله بیگی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درمیان گذاشته ایم که در ادامه نظر او می خوانید.

روح الله بیگی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین رابطه گفت: انتظار می رود که دولت در رابطه با مسائل مختلف کارشناسی شده رفتار کند.

روح الله بیگی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: انتظار می رود که خرید هواپیما از محل پول های بلوکه شده صورت نگیرد. خرید هواپیما باید از محل اجاره به شرط تملیک انجام شود؛ به تعبیری اگر ایران هواپیما را بخرد و یا خیر بر دارایی ها و پول های بلوکه شده آن تاثیری نداشته باشد.

وی به برنامه پایش شبکه یک صدا و سیما اشاره کرد و گفت: در این برنامه سوالی مبنی بر اینکه دولت باید پول های آزاد شده را در چه جهتی مصرف کند، مطرح شد. خرید هواپیما نباید از محل پول های بلوک شده تامین شود.  

به گفته بیگی؛ در این رابطه نیاز است که از اقتصاددان ها گلایه کنیم که تدابیر لازم را در این باره اتخاذ نکرده اند. عمدتا خرید و فروش هواپیماها در اقتصاد به وسیله فاینانس انجام می شود و در این باره مسئولان باید توضیحات کافی ارائه دهند.

وی معتقد است: قراردادهای منعقد شده بین ایران و کشورهای اروپایی چندین ساله است یعنی پرداخت پول ها بیست سال طول خواهد کشید و درآمد حاصل از کارکرد این هواپیماها می تواند قسط های آن را بپردازد.

بیگی تصریح کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس سهم درآمدهای ما را از جابجایی و حمل مسافرت ها به دست گرفته اند. در حدود 11 میلیارد دلار درآمد از طریق همین جابجایی ها حاصل شد.  همچنین سوانح هوایی هم هزینه های مالی و هم هزینه های جانی را در برداشته که بنابراین نمی توان این میزان پول را خرج خرید آن ها کرد.

وی ادامه داد: نحوه خرید این هواپیما ها باید به این صورت باشد که اجاره شوند؛ امسال بین 8 تا 12 هواپیما تحویل گرفته می شود و بابت آن ها پولی پرداخت نخواهد شد بلکه به تدریج و در طی 20 سال این پول باید از محل ظرفیت های موجود در ایران تامین شود.

بیگی گفت: پول این هواپیماها را شرکت ضمانتی و بیمه ای ایتالیایی تضمین کرده است و اگر ایران قابلیت و ظرفیت لازم را برای پرداخت پول نداشت این قراردادها منعقد نمی شد و شرکت ایتالیایی آن را تضمین نمی کرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: در اینجا باید از دولت و مسئولان دولتی گلایه ای کرد که همانطور که در بحث پول های آزاد شده به موقع توضیحات لازم را مطرح نکرده اند و زمانی که روایت های مختلفی از حجم پول های آزاد شده ایجاد شد و جو جامعه متشنج شد به بانک مرکزی توضیح دادند که این خیلی دیر بود.

وی ادامه داد: معلوم شد که پول های بلوکه شده با دارایی ایران در کشورهای خارجی بسیار تفاوت داشت؛ درواقع دارایی ایران نزدیک 150 میلیارد دلار بوده درحالیکه پول های بلوکه شده 32 میلیارد دلار بود.

به گفته بیگی؛ در رابطه با خرید هواپیما ها هم دولت باید هرچه سریع تر در مورد نحوه خرید آن ها توضیحات کامل و کافی دهد تا جامعه در فضای نامشخص و مبهم قرار نگیرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید