ترانزیت، مشکل مشترک ایران و ترکیه | اتاق خبر
کد خبر: 313901
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1394 - 12:42
معاون بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران
دو کشور تصمیم دارند که میزان تجارت بین خود را تا حدود 30 میلیارد دلار برسانند

اتاق خبر- بعد از رفع تحریم های تجاری مرتبط با برنامه هسته ای، ایران بار دیگر به عنوان بازاری جذاب برای کشورهای دیگر برای همکاری های تجاری و سرمایه گذاری مطرح شده است. دراین بین همسایه غربی ایران با توجه به این که در دوران تحریم خود را به عنوان مسیر ارتباطی ایران و اروپا مطرح کرده بود، علاقه بسیاری برای افزایش همکاری های تجاری با ایران دارد.


معاون بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران معتقد است که دو کشور از پتانسیل بالایی برای افزایش روابط تجاری میان خود بهره مند هستند اما مشکلاتی در این بین وجود دارند که حتی با رفع تحریم ها نیز از میان نرفته و همچنان مانعی برای افزایش تجارت میان دو کشور هستند.
محمد رضا بختیاری سفیر سابق ایران در کره جنوبی و معاون بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به سوالی در مورد روابط اقتصادی ایران و ترکیه، روابط این دو کشور را قوی و رو به پیشرفت دانست.


بختیاری در گفت و گو با خبرنگار اتاق خبر در حاشیه گردهمایی فعالان اقتصادی تهران و غازی‌آنتپ ترکیه با تاکید بر تشابهات فرهنگی و تاریخی دو کشور گفت: دو کشور تلاش می کنند که همکاری های اقتصادی خود را در جهات مختلف توسعه بدهند. ایران نیز در صورتی که خواهان توسعه و پیشرفت اقتصادی خود است باید روابط خود را با کشور های همسایه بیشتر کند.


سفیر سابق ایران در کره جنوبی با تاکید بر پیشرفت های اقتصادی ترکیه در دهه اخیر و لزوم استفاده از تجربیات این کشور ادامه داد: در حال حاضر حجم روابط تجاری دو کشور در حدود 14 میلیارد دلار است. با این حال این دو کشور تصمیم دارند که میزان تجارت بین خود را تا حدود 30 میلیارد دلار برسانند اما به دلیل وجود برخی از موانع، روابط دو کشور افزایش چندانی نداشته است. امیدواریم با رفع تحریم ها شاهد افزایش روابط تجاری بین دو کشور باشیم.


معاون بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران از عزم ترکیه برای سرمایه گذاری در صنایع داخلی کشور خبر داد و این کار را باعث قوی تر شدن روابط تجاری میان دو کشور دانست. و

ی در ادامه گفت: مهمترین مشکلاتی که بر سر راه افزایش معملات تجاری بین دو کشور وجود دارد و علیرغم برداشته شدن تحریم ها همچنان پا برجا است مشکل ترانزیت کالا است. در صورتی که این مشکل با همکاری دو کشور حل شود شاهد افزایش سریع تجارت بین دو کشور خواهیم بود.


وی از وجود موانع گمرکی میان دو کشور به عنوان مشکل دیگری بر سر راه افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور دانست و در این باره گفت: در حال حاضر سه گمرک مشترک بین دو کشور وجود دارد که ظرفیت عبور روزانه 1000 دستگاه کامیون از آنها فراهم است اما به دلیل وجود مشکلات گمرکی این رفت و آمد ها به کندی صورت می گیرد. برای مثال برخی روزها در این مرزها شاهد تشکیل صف های کیلومتری از کامیون هایی هستیم که قصد ورود به ترکیه را دارند.


بختیاری در پایان گفت: امیدواریم که با توجه به رفع تحریم ها و برداشته شدن موانع بانکی، شاهد برطرف شدن مشکلات بانکی و بیمه ای، افزایش مبادلات بازرگانی بین ایران و ترکیه و رشد اقتصاد کشور در دوران پسا تحریم باشیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید