رشد 10 برابری سرمایه‌گذاران خارجی در بورس | اتاق خبر
کد خبر: 314214
تاریخ انتشار: 13 بهمن 1394 - 18:01
پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی به نقل از مدیرعامل بازار بورس تهران نوشت: بورس ایران از زمان اجرای برجام و کاهش تحریمها، شاهد افزایش معاملات سرمایه گذاران خارجی بوده است.

اتاق خبر: حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در مصاحبه با بلومبرگ اظهار کرد: ارزش معاملات سرمایه گذاران خارجی که عمدتا اروپایی بوده اند، در مدت 10 روز منتهی به 26 ژانویه برابر با ششم بهمن به حدود 500 میلیارد ریال (16.6 میلیون دلار) افزایش یافته که در مقایسه با حدود 50 میلیارد ریال در مدت 10 روز پیش از 16 ژانویه -26 دی ماه – رشد 10 برابری را نشان می‌دهد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ مدیرعامل بورس تهران در ادامه افزود: اگر چه مدت زیادی از اجرای برجام نگذشته اما تاثیر آن در این مدت کوتاه بسیار مثبت بوده است. همچنین اجرای برجام تاثیر روانی داشته و به دلیل تصویر روشنتری که برای سرمایه گذاران به وجود آمده، خوش بینی ایجاد کرده است.

شاخص تدپیکس بورس تهران از زمان اجرای برجام که به برداشته شدن تحریمهای اقتصادی مربوط به برنامه هسته ای منتهی شده است، حدود 15 درصد رشد کرده است.

شرکت سرمایه گذاری "مدیریت دارایی ای سی ال" پیش‌بینی کرده است که ورود سرمایه به ایران پس از شش تا هشت ماه ممکن است به یک میلیارد دلار برسد.

به گفته قالیباف اصل، حدود 500 کد معاملاتی از سوی مقامات ایرانی برای سرمایه گذاران خارجی صادر شده و به آنها امکان داده به خرید و فروش سهام بپردازند. حدود 100 کد از این کدهای معاملاتی به سرمایه گذاران بین المللی و 400 کد به سرمایه گذاران شخصی تعلق دارد.

در این بین بازار اوراق کشور هم پتانسیل خوبی برای توسعه دارد و بورس در نظر دارد با کمک بانک مرکزی ایران ابزارهای بدهی جدید را معرفی کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید