بودجه باید شفاف، روشن و بر مبنای واقعیت ها تنظیم شود | اتاق خبر
کد خبر: 314235
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 10:32
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در گفت و گو با اتاق خبر:
سعید زمانیان در رابطه با این قضیه که بودجه بر مبنای رویکردی بلندمدت تدوین شده است یا خیر، گفت: بودجه باید شفاف، روشن و مطابق با واقعیت ها تصمیم گیری شود؛ درواقع 40 دلار مبنای واقعی ندارد و در این زمینه باید تجدیدنظر اساسی صورت گیرد.

اتاق خبر- کارشناسان اقتصادی معتقدند که براساس شرایط خاص کنونی و لزوم استفاده از فرصت های به وجود آمده در دوره پسابرجام لازم است که دولت بودجه 95 را بر مبنای واقعیت و با رویکردی بلند مدت تصویب کند. در همین راستا برخی پیش بینی می کنند بودجه 95 به دلیل خوشبینی در کسب درآمدهای نفتی با کسری 25 هزار میلیارد تومانی مواجه می شود که در همین راستا نظر سعید زمانیان عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی را جویا شده ایم که در ادامه می خوانید.

سعید زمانیان عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در همین رابطه گفت: واقعیت این است که اکنون بودجه براساس نفت 40 دلاری پیش بینی شده است ولی درحال حاضر نفت به قیمت 20 تا 28 دلار به فروش می رسد.

سعید زمانیان در گفت و گو با اتاق خبر افزود: ما به التفاوت نفت سنگین و نفت سبک در حدود 12 تا 20 دلار است. شما اگر مبنا را بر تولید 2 میلیون بشکه در روز بگذارید اگر در بحث فروش نفت حساب کنید و ضربدر 365 روز شود؛ درواقع می بینید که تا چه میزان کسری به وجود می آید و حتی از رقم 25 هزار میلیارد تومان هم بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به روندی که اکنون در بحث نفت پیش می رود اگر قیمت آن 40 دلار در نظر گرفته شود، تقریبا در حدود 20 تا 28 دلار کسری در بودجه دولت مشهود اشت. مگر اینکه در سال 95 در این زمینه اتفاق خاصی رخ دهد که قیمت نفت را چند برابر کند. در غیر اینصورت اکنون شرایط مناسبی نیست که مبنا 40 دلار قرار گیرد که در نهایت منجر به کسری بودجه می شود.

زمانیان در رابطه با این قضیه که بودجه بر مبنای رویکردی بلندمدت تدوین شده است یا خیر، گفت: بودجه باید شفاف، روشن و مطابق با واقعیت ها تصمیم گیری شود؛ درواقع 40 دلار مبنای واقعی ندارد و در این زمینه باید تجدیدنظر اساسی صورت گیرد.  

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در رابطه با همزمانی تدوین برنامه میان مدت ششم توسعه و برنامه کوتاه مدت بودجه 95، اظهار کرد: وقتی یک برنامه پنج ساله توسعه ارائه می شود؛ هر سال یک برشی از برنامه را پوشش می دهید و بودجه را مبتنی بر آن می نویسید. در حال حاضر برنامه ای نداریم فلذا پیشنهاد مجلس این است  که برنامه پنجم تمدید شود و بعد بودجه نوشته شود؛ چون بعید می دانم که در این زمینه به نتیجه برسیم.

وی در پاسخ به این پرسش که درصورت کاهش کسری بودجه احتمالی، اگر دولت برای حفظ بودجه عمرانی خود از بانک مرکزی منابع لازم را دریافت کند، باعث می شود به روندهای تورمی سابق بازگردیم؛ اظهار کرد: یکی از راه های نجات اقتصاد کشور اقتصاد مقاومتی است و پرداختن به پروژه هایی که در حال حاضر خوابیده است. اگر دولت بخواهد این کار را انجام دهد باید نرخ تورم را بالا ببرد اما دولت می تواند این مسیر را هدایت کند.

زمانیان اضافه کرد: دولت باید سهم 8 تا 9 میلیاردی خود را در زیرساخت های کشور هزینه کند تا این پروژه ها جانی دوباره بگیرند.

به گفته وی؛ با سیاست های کلی که در بودجه کشور لحاظ شده و عمدتا به زیر ساخت های کشور توجهی نمی شود نمی توان در مسیر اقتصاد مقاومتی گام برداشت.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید