بانک مرکزی تضمینی برای خرید ۱۳۸ هواپیما نداده است | اتاق خبر
کد خبر: 314274
تاریخ انتشار: 13 بهمن 1394 - 15:47
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که بانک مرکزی برای خرید ۱۳۸ فروند هواپیمای ایرباس و ATR تضمین نداده است، گفت:‌ ۸۰ درصد پروازهای داخلی فقط در ۸ فرودگاه انجام می‌شود و ۴۶ فرودگاه کشور در وضعیت بسیار پایین و نازل فعالیت می‌کنند.

اتاق خبر: عباس آخوندی در صحن علنی مجلس با تشریح جزئیات قرارداد خرید هواپیما، توسعه فرودگاهی و زیرساخت‌های ناوبری گفت: در گام اول دو قرارداد بزرگ برای نوسازی ناوگان هوایی ایران در دستور کار قرار گرفت. در این دو قرارداد برای نوسازی ناوگان هوایی کشور اقدام شد که یک قرارداد با ایرباس برای اجاره به شرکت تملیک 118 فروند هواپیما با اعتبار 10.5 میلیارد دلار است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: علاوه بر این یک قرارداد دیگر برای نوسازی ناوگان هوایی با شرکت ATR ایتالیا برای خرید 20 فروند هواپیمای جت ملخی به ظرفیت 70 نفر برای توسعه پروازهای مناطق کم‌تربرخوردار و کوچک امضا شد.

وی با بیان اینکه مجموع دو قرارداد مذکور 138 فروند هواپیمای نو  است گفت: ظرفیت صندلی‌های هواپیماهای خریداری شده بیش از میزان صندلی‌های هواپیماهای موجود است به طوری‌که با ورود این هواپیما ظرفیت صندلی‌های هواپیماها کشور به بیش از 2 برابر افزایش می‌یابد.

آخوندی درباره نحوه تحویل این هواپیماها نیز افزود: نحوه تحویل هواپیماهای خریداری شده از ایرباس از سال جاری میلادی (2016) آغاز می‌شود و به مدت 8 سال به صورت اجاره به شرط تملیک به تدریج در اختیار ایران قرار می‌گیرد. همچنین قرارداد خرید هواپیماهای کوتاه برد ATR سه ساله است. منبع تامین مالی اولیه این هواپیماها به میزان 15 درصد توسط فروشندگان و 85 درصد مابقی را نیز فروشندگان از محل تأمین‌کنندگان مالی اروپایی‌ فاینانس می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که یکی از موضوعات مهم در تامین مالی این هواپیماها این است که هیچ تضمینی از سوی دولت و بانک مرکزی نداده‌ایم، اظهار کرد:‌ضمن اینکه منبع پرداخت اقساط این هواپیماها از محل عرضه بلیت و خدمات همین هواپیماها خواهد بود. نحوه تامین مالی خرید این هواپیماها بدون تضمین مالی یک اتفاق بی نظیر در تاریخ قرارداد ایران است که در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب سابقه نداشته است.

آخوندی یادآور شد: در کنار خرید هواپیما، یادداشت تفاهم دیگر در حوزه توسعه فرودگاه امام (ره) منعقد شده است به طوریکه این یادداشت تفاهم ناظر بر این است که یک ترمینال سریع طی یکسال با منابع سرمایه‌گذار (شرکت‌های فرانسوی ا.د.پ و بوی) ایجاد کنیم تا عملیات ترمینال موجود را به این ترمینال منتقل کنیم. علاوه بر این یک ترمینال دیگر در فرودگاه امام با عنوان ترمینال «سلام» با ظرفیت حدود 5 میلیون مسافر در حال ساخت است که برای پاییز سال آینده بهره‌برداری می‌شود.

وی افزود: با تکمیل دو ترمینال مذکور، عملیات اعزام و پذیرش ترمینال موجود فرودگاه بین المللی امام ﴿ره﴾ به دو ترمینال موقت و ترمینال «سلام» منتقل می‌شود تا ترمینال موجود با ظرفیت 12 میلیون مسافر در سال نوسازی کامل شود. در حال حاضر ظرفیت ترمینال موجود فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ﴿ره﴾ حدود 6 میلیون مسافر است اما سالانه حدود 8 میلیون مسافر از طریق آن اعزام و پذیرش می‌شود لذا با مشکلات زیادی مواجه است.

آخوندی گفت: همزمان ترمینال دیگری تحت عنوان ترمینال ایران‌شهر با ظرفیت 30 میلیون مسافر در مدت 40 ماه ساخته می‌شود بنابراین امیدواریم طی 40 ماه آینده ظرفیت مسافری فرودگاه بین‌المللی امام به 45 میلیون مسافر در سال افزایش یابد تا به هاب منطقه تبدیل شود.

این عضو کابینه دولت یازدهم از یادداشت تفاهم برای نوسازی فرودگاه‌های بین المللی مشهد و اصفهان خبرداد و گفت: در این زمینه یک ترمینال جدید با ظرفیت 4.5 میلیون مسافر در این فرودگاه ایجاد می‌شود که امکان عملیات گسترده بین‌المللی از این فرودگاه به اقصی نقاط جهان فراهم خواهد شد.

وی گفت: فرودگاه اصفهان با مشکلات بسیار زیادی مواجه است که این فرودگاه نیز توسعه می‌یابد و با توجه به اینکه این شهر یکی از مراکز توسعه گردشگری است فرودگاه اصفهان باید بتواند در سطح بین‌المللی فعالیت و رقابت کند.

آخوندی گفت: علاوه بر توسعه سه فرودگاه امام، مشهد و اصفهان برای توسعه و بهسازی کامل 4 فرودگاه تبریز، بوشهر، اهواز و شیراز در حال مذاکره هستیم. امیدواریم با این قراردادها 7 فرودگاه بین‌المللی ایران را به طور کامل بازسازی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اقدام دیگری که در دست اقدام است نوسازی کل سیستم ناوبری هوایی ایران است. ایران یک کریدور طبیعی برای عبور هواپیماها از شرق به غرب و از شمال به جنوب است که متاسفانه از سال 83 تاکنون سیستم ناوبری هوایی ایران بازسازی و نوسازی نشده است. در این راستا سرمایه گذاری 250 میلیون دلار برای نوسازی کل سیستم ناوبری هوایی ایران که این ادعای ایران مبنی بر بهترین دالان هوایی منطقه محقق شود.

آخوندی نوسازی ناوگان، نوسازی زیرساخت‌های فرودگاهی و نوسازی ناوبری هوایی را سه اقدام مهم در حوزه هوانوردی عنوان کرد و گفت: البته همزمان با این اقدامات ، اتقاقی که در حال انجام است مذاکره شرکت‌های هواپیمایی خصوصی برای تامین ناوگان است که مورد حمایت وزارت راه و شهرسازی خواهند بود.

وی  با تشریح وضعیت صنعت هوانوردی ایران گفت: در حال حاضر 256 فروند هواپیما در کشور وجود دارد که بدون ایجاد زنجیره ارزش بیش از 100 فروند از این هواپیماها زمین گیر هستند. بنابراین فقط 150 فروند هواپیما در کشور عملیاتی هستند که عمر آنها به طور میانگین حدود 20 سال است.

وی با بیان اینکه 54 فرودگاه در کشور وجود دارد گفت: 80 درصد پروازهای داخلی فقط در 8 فرودگاه انجام می‌شود و 46 فرودگاه کشور در وضعیت بسیار پایین و نازل فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه 80 درصد پروازهای بین‌المللی در 3 فرودگاه کشور انجام می‌شود گفت: در آمد فرودگاه بین‌المللی امام به تنهایی از محل این پروازها با 53 فرودگاه دیگر برابری می‌کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید