مذاکرات صلح سوریه بدون پیش‌شرط آغاز شود | اتاق خبر
کد خبر: 314426
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 11:49
معاون وزیر خارجه روسیه:
معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد حل بحران سوریه مستلزم آن است که مذاکرات در ژنو بدون هرگونه پیش‌شرطی آغاز شود.

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد حل بحران سوریه مستلزم آن است که مذاکرات در ژنو بدون هرگونه پیش‌شرطی آغاز شود.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از «روسیا الیوم»، «گنادی گاتیلوف» معاون وزیر خارجه روسیه، امروز- سه‌شنبه- تصریح کرد که حل بحران سوریه در گرو این است که مذاکرات در ژنو بدون هرگونه پیش‌شرطی آغاز شود.

گاتیلوف در گفت‌وگویی مطبوعاتی در ژنو افزود، موضوع مبارزه با تروریسم باید در کنار مسائل انسانی و نظام قانون اساسی آینده سوریه از اولویت‌های این مذاکرات باشد.

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به امکان حل و فصل سیاسی بحران سوریه طی 6 ماه آینده، اظهار داشت، امروز مهم‌ترین موضوع دستیابی به نتیجه‌ای ملموس است نه موعدهای تعیین شده.

این دیپلمات روس در ادامه تصریح کرد، دیگر درباره یک هیئت که معارضان سوری را در نشست ژنو نمایندگی کند، سخن گفته نمی‌شود. دو هیئت وجود دارد «هیئت ریاض» و دیگری موسوم به «گوره لوزان». این دو هیئت شرکای هیئت دولت سوریه در مذاکرات خواهند بود.

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، بدون مشارکت کُردها در این مذاکرات، پیشرفت در حل سیاسی بحران سوریه امکان‌پذیر نیست. «استفان دی‌مستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و آمریکا این واقعیت را می‌دانند در حالی‌که ترکیه با مشارکت کُردها در این روند گفتمان مخالفت می‌کنند.

گاتیلوف با بیان اینکه کُردها 15 درصد از خاک سوریه را تحت کنترل قرار دارند، افزود کُردها وزن سیاسی بزرگی دارند.

منبع: تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید