Performancing Metrics

حجم تجارت ایران و اتریش در سال 2014 در حدود 218 میلیون دلار بود | اتاق خبر
کد خبر: 314535
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 13:48
رئیس اتاق بازرگانی تهران در نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و اتریش :
مسعود خوانساری با اظهار تاسف از کاهش حجم تجارت ایران در سال 2014 با اتریش گفت: در این سال حجم تجارت در حدود 218 میلیون دلار بود که امیدوراریم در سال های آتی این میزان افزایش پیدا کند.

اتاق خبر- نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و اتریش با حضور رئیس اتاق بازرگانی تهران و وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگی ایلات اشتایر مارک اتریش، امروز چهارشنبه 14 بهمن 94 در اتاق تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران ضمن خوش آمد گویی به وزیر اقتصاد اتریش و هیأت همراه گفت: دو کشور ایران و اتریش روابط حسنه ای در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... داشته اند.

مسعود خوانساری افزود: بیش از 500 سال است که روابط بسیار خوبی بین این دو کشور وجود دارد و توافق وین هم باعث شد که روابط سیاسی نیز گسترش پیدا کند.

وی با بیان اینکه اتریش کشوری است که در قلب اروپا منطقه ای ژئوپلتیک محسوب می شود؛ اظهار کرد: این کشور در گسترش صلح و عدالت به خوبی نقش ایفا می کند. 140 سال پیش سفارت اتریش در ایران دایر شد و در حدود 10 سال بعد از آن سفارت ایران در این کشور شکل گرفت.

خوانساری ادامه داد: سال های پر فراز و نشیبی طی شده است ولی خوشبختانه روابط این دو کشور مصون بوده است. در حال حاضر هم بیش از گذشته می توانیم از پتاسیل های موجود بهره ببریم.

وی با بیان اینکه ایران بازار خوبی برای اتریش و سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود؛ اذعان کرد: اکثر جمعیت ایران جوان و تحصیلکرده هستند و از لحاظ استراتژیک هم موقعیت خوبی دارد. در مقابل اتریش نیز با جمعیت 9 میلیون نفری و امتیازات ویژه در اتحادیه اروپا و همچنین زیرساخت های قوی از جایگاه خوبی برخوردار است.

خوانساری با اظهار تاسف از کاهش حجم تجارت ایران در سال 2014 با اتریش گفت: در این سال حجم تجارت در حدود 218 میلیون دلار بود که امیدوراریم در سال های آتی این میزان افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: افق تازه ای در ایران به وجود امده است که امیدوراریم در این شرایط جدید فکر و برنامه جدیدی در بلندمدت در جهت تحکیم روابط پایه گذاری شود.

خوانساری تصریح کرد: با برداشته شدن تحریم ها 100 هیأت خارجی وارد ایران شده که مذاکرات خوبی صورت گرفته و اوج آن سفر آقای روحانی است که در این بین قراردادهای خوبی هم منعقد شده است.

به گفته وی؛ با توجه به شناختی که طرفین از اقتصاد هم پیدا کرده اند امید می رود که روابط سازنده ای شکل گیرد.

خوانساری تاکید کرد: اتاق تهران با بیش از هزار و 500 عضو می تواند راهگشای مشکلات موجود باشد و قراردادهای جدیدی را منعقد کند.

در ادامه این نشست کرستین بوخمان وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایر مارک اتریش گفت: نه تنها تاریخ مشترکی بین دو کشور ایران و اتریش وجود دارد بلکه آینده خوبی نیز برای دو کشور پیش بینی می شود.

وی با اشاره به اتمام تحریم ها افزود: با لغو تحریم ها نه تنها در روابط سیاسی گشایش هایی به وجود آمده همچنین در روابط اقتصادی نیز انتظار می رود روابط حسنه ای شکل گیرد.

بوخمان به سفر رئیس جمهور و وزیر امور خارجه این کشور به ایران در سال گذشته اشاره ای کرد و گفت: این نشانگر روابط خوبی بین ایران و اتریش است و وزیر امور خارجه ایران نیز که قرار است در آینده نزدیک به اتریش سفر کند؛ باعث گسترش روابط سیاسی و پایه اقتصادی می شود.

وی با اشاره اینکه ایالت اشتایر مارک اتریش از نوآورترین مناطق اتریش به حساب می آید؛ اذعان کرد: این ایالت از بزرگترین مناطق تحقیقاتی کشور اتریش محسوب می شود و شرکت ها و دانشگا ه های این ایالت نیز با هم فعالیت مشترکی دارند که نشانگر ظرفیت های بالای آن است.

بوخمان ادامه داد: امید می رود که در حوزه های مختلف فرهنگی، گردشگری، موسیقی و همچنین امور ورزشی ارتباط خوبی این دو کشور ایجاد شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید