Performancing Metrics

انعقاد تفاهم‌نامه پاکستان با اتاق بازرگانی خراسان شمالی برای توسعه مبادلات تجاری | اتاق خبر
کد خبر: 314673
تاریخ انتشار: 15 بهمن 1394 - 14:35
با حضور سرکنسول پاکستان انجام شد
طی مراسمی تفاهم‌نامه تجاری، بین تجار پاکستان با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی به منظور توسعه مبادلات تجاری با حضور سرکنسول پاکستان به امضا رسید.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس از بجنورد، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی امشب در آیین انعقاد تفاهم نامه تجاری، بین  تجار پاکستان با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: ایران آماده تامین نیازهای پاکستان در زمینه‌های انرژی، مواد اولیه محصولات سنتی در بخش‌های پتروشیمی، آلومینا است.

محمد صمدی با یادآوری اینکه استان خراسان شمالی از ظرفیت‌های خوبی در بخش کشاورزی برخوردار است گفت: افزایش صادرات محصولات باغی همچون انگور و همچنین صادرات سیب می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد.

وی بیان داشت: تولیدات خوبی در زمینه محصولات پسته و زعفران در قسمت‌هایی از استان انجام می‌شود که می‌تواند بخشی از نیازهای بازارهای مصرف پاکستان را در چهارچوب تفاهم نامه‌های همکاری تامین کند.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با یادآوری اینکه برای رسیدگی به مسائل و مشکلات تجار در اتاق‌های بازرگانی مرکز رسیدگی و داوری بازرگانان راه اندازی شده است گفت: در صورت هر گونه تاخیر در پرداخت مطالبات بازرگانان دو کشور و یا مشکلاتی از این دست، موضوع قابلیت رسیدگی در این مرکز را دارد.

وی بیان کرد: به همین منظور مرکز داوری اتاق ایران اجازه نخواهد داد تا حقی از بازرگانان تضییع شود و نسبت به پیگیری و رسیدگی به مشکلات بازرگانان اهتمام لازم را دارد.

اشکان کاویانی عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی هم با اشاره به استقبال پاکستانی‌ها از  صادرات محصول انگور استان به این کشور، خواستار تشکیل کمیته‌ای به منظور بررسی نیازها و سلیقه پاکستانی‌ها برای صادرات بیشتر این محصول به این کشور شد.

وی بیان داشت: این توانمندی وجود داشته تا سالانه 20هزار تن از محصول انگور رازقی استان خراسان شمالی به پاکستان ارسال شود که البته نیاز است تا سلیقه کشور دوست و همسایه نیز در صادرات این محصول از جمله بسته بندی و نوع انگور مورد توجه قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: در ازای صادرات 20 تا 25 تن انگور به پاکستان که از طریق کانتینرهای صادراتی مجهز یخچال دار از استان انجام شده 250 میلیون ریال صرفا صرف کرایه حمل آن می‌شود.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: البته قیمت این محصولات با توجه به حجم بالای تولید آن در استان مناسب بوده که با برنامه ریزی می‌توان حجم صادرات این محصول از خراسان شمالی به پاکستان را افزایش داد.

وی  همچنین بر ورود بازرگانان پاکستان به منظور صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشور هند را خواستار شد و گفت: هند با توجه به جمعیت بازار خوبی برای صادرات محصولات کشورمان بوده و در این راستا بازرگانان پاکستانی به عنوان پلی برای تحقق این برنامه بسیار موثر هستند.

در این مراسم تفاهمنامه تجاری، بین  تجار پاکستان با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی به منظور توسعه مبادلات تجاری با حضور سرکنسول پاکستان به امضا رسید.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید