48 سالگی بورس بازی در ایران | اتاق خبر
کد خبر: 314856
تاریخ انتشار: 16 بهمن 1394 - 18:06
حسن قالیباف اصل*

اتاق خبر - نزدیک به نیم قرن از تشکیل بورس در ایران می گذرد، بورس مفتخر است به منظور ایجاد شفافیت، ارتقاء نقدشوندگی، جذب نقدینگی و تجهیز سرمایه برای فعالیت های مولد اقتصادی در کشور، ایجاد تنوع در ابزارهای تامین مالی و پذیرش شرکت های جدید، در مسیر توسعه کشور گام های موثری برداشته است.

اکنون بورس با داشتن 315 هزار میلیارد تومان ارزش در بازار سهام، پذیرش ابزار بدهی و امکان سرمایه گذاری بر روی آنها، حضور صندوق های سرمایه گذاری و وجود حدود هشت میلیون کد معاملاتی سرمایه گذاری جایگاه مهمی در اقتصاد کشور پیدا کرده است.

فلسفه وجودی بورس، تامین مالی شرکت ها است. در بودجه 1395 به نقش بازار سرمایه در تامین مالی شرکت ها توجه ویژه ای شده که می تواند آینده درخشانی را برای بازار سرمایه و اقتصاد ملی رقم زند.

از آنجایی که بازار سرمایه ایران برای سرمایه گذاران خارجی بازاری نوظهور و جذاب تلقی می شود و با توجه به برچیده شدن تحریم ها، پتانسیل های موجود در اقتصاد کشور به فعلیت خواهد رسید، امید بسیار دارم، حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی به طور پیوسته رو به فزونی نهد و  جذب نقدینگی در بورس افزایش یابد.

بورس در سال های گذشته در راستای تنوع ابزارهای معاملاتی قدم های استواری برداشته اما بازار همچنان از پتانسیل های زیادی در گسترش ابزارها برخوردار است. بازار بدهی فرصت مناسبی برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی به شمار می رود.

برای جذب سرمایه گذار خارجی در اختیار بودن ابزار پوشش ریسک مخصوصا ریسک نوسان نرخ ارز حائز اهمیت است. امیدوارم در آینده نزدیک با راه اندازی ابزار اختیار معامله و مشتق ارز، ابزار پوشش ریسک در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد.

در تمامی بازارها و بویژه بورس های اوراق بهادار بواسطه تنوع ابزار، عموم مردم برای سرمایه گذاری نیازمند بررسی، مطالعه و کار کارشناسی و تصمیم گیری با حوصله و در نظر داشتن دوره انتظار منطقی هستند. بهره گیری از این رویکرد به بازدهی مناسب برای سرمایه گذاری می انجامد.

* مدیرعامل شرکت بورس

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید