شفاف‌سازی بازار با راه‌اندازی معاملات آتی ارز | اتاق خبر
کد خبر: 315194
تاریخ انتشار: 17 بهمن 1394 - 18:54
روح‌الله میرصانعی گفت: باید هر چه زودتر در راستای شفاف سازی بازار ارز و کمک به فعالان اقتصادی، با همت بانک مرکزی و بورس کالای ایران معاملات آتی ارز راه‌اندازی شود.

اتاق خبر: دبیر کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار گفت: معاملات آتی ارز باید زودتر از اینها راه‌اندازی می‌شد، اما با توجه به مخالفت‌های بانک مرکزی در سال‌های اخیر در راه‌اندازی این بازار تاخیر شده است که امروز باید با همکاری مجموعه بازار سرمایه و بانک مرکزی این بازار عملیاتی شود.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ روح‌الله میرصانعی، با بیان این مطلب گفت: باید هر چه زودتر در راستای شفاف سازی بازار ارز و کمک به فعالان اقتصادی، با همت بانک مرکزی و بورس کالای ایران معاملات آتی ارز راه‌اندازی شود.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی معاملات آتی ارز می‌تواند نوسانات ارز را برای فعالان این حوزه پوشش دهد، خاطرنشان کرد: همواره بازار نقدی ارز بر بازار آتی اثر گذار است و از این رو نباید انتظار داشته باشیم که راه‌اندازی معاملات آتی ارز، نوسانات بازار نقدی را پوشش دهد، بلکه این معاملات می‌تواند نوسانات نرخ ارز را برای واردکنندگان و صادرکنندگان پوشش دهد.

دبیر کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار همچنین در ادامه گفت: با توجه به پوشش نوسانات نرخ ارز در بازار معاملات آتی، شاهد بازاری با ثبات در آینده خواهیم بود که واردکننده‌ها، صادرکننده‌ها و سرمایه گذاران دیگر نگران ضربه های نوسانات نرخ ارز در این بازار نخواهند بود و به این ترتیب ورود آنها به بازار آتی ارز با اطمینان بسیاری انجام می شود.

به گفته میرصانعی؛ معاملات آتی ارز، وسیله‌ای برای پوشش بیمه‌ای نرخ ارز است و نباید نوسانات بازار نقدی را کنترل کند.

وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر نبود بازار معاملات آتی ارز مانعی برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران است، اما با راه‌اندازی این معاملات ریسک نوسان نرخ ارز برای سرمایه گذاران خارجی کاهش یافته و این گروه را برای سرمایه گذاری در ایران راغب خواهد کرد.

دبیر کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار با اشاره به اینکه بازار سرمایه قابلیت همکاری با سایر نهادهای درگیر در معاملات آتی ارز را دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه مصوبات کلی راه اندازی معاملات آتی ارز در شورای عالی بورس به تصویب رسیده، نباید برای راه اندازی این معاملات ممانعت ایجاد شود و امیدواریم که هر چه زودتر شاهد راه اندازی بازار معاملات آتی ارز باشیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید