قطر برای جبران کسری بودجه استقراض می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 315231
تاریخ انتشار: 17 بهمن 1394 - 13:29
قطر برای کاستن از فشارهای مالی خود به دلیل افت شدید قیمت نفت، قصد دارد ۱۲.۸ میلیارد دلار اوراق قرضه بین المللی منتشر کند.

اتاق خبر: قطر برای کاستن از فشارهای مالی خود به دلیل افت شدید قیمت نفت، در حال روی آوردن به بازارهای استقراض بین المللی است. این کشور در حال گفت و گو با بانک ها برای انتشار یک سری صکوک حاکمیتی است.
بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ قطر از طریق فروش اوراق قرضه در بازارهای بین المللی، می تواند کسری بودجه احتمالی 12.8 میلیارد دلاری خود برای سال مالی جاری را جبران کند.
گلوبال ریسرچ در جدیدترین گزارش «عملکرد بازاری شورای همکاری خلیج فارس» خود خاطرنشان کرده، مذاکراتی با گروه کوچکی از بانک ها در جریان است تا ترتیب دهندگانی برای اولین نوبت از این قراردادها انتخاب شوند.
در این گزارش همچنین آمده است: «در حالی که انتظار نمی رود در آینده نزدیک قیمت نفت افزایش پیدا کند، ما معتقدیم بازارهای شورای همکاری خلیج فارس ممکن است با چالش هایی در کوتاه مدت مواجه شوند. انتظار می رود تمامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به دلیل تداوم افت قیمت نفت در سال 2016 با کسری بودجه مواجه شوند. عربستان و قطر قبلا کسری بودجه های به ترتیب 87 و 12 میلیارد دلاری را در بودجه های سال 2016 خود پیش بینی کرده اند.»
«به علاوه، کویت در بودجه سال 17-2016 خود کسری بودجه 42.6 میلیارد دلاری را پیش بینی کرده است. ما معتقدیم دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هم از این روند تبعیت خواهند کرد. در امارات، دوبی امسال کسری بودجه اش را صفر اعلام کرد، اما دیگر امارت ها ممکن است کسری بودجه هایی را گزارش کنند.»
کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای کاستن از کسری بودجه طرح هایی برای افزایش مالیات ها، فروش اوراق قرضه و کاهش یارانه ها را در دست اجرا دارند.
به علاوه، تمرکز آنها همچنان روی تقویت درآمدهای غیرنفتی از طریق توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط است. کشورهای عضو شورا، اخیرا توسعه بخش غیر نفتی خود را به منظور تنوع بخشی به اقتصادهای خود شروع کرده اند. از این رو، در دراز مدت بازار این کشورها محلی جذاب برای سرمایه گذاری خواهد بود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید