قیمت گاز برای نیروگاه‌های صادرکننده برق همانند نرخ گاز صادراتی است | اتاق خبر
کد خبر: 315529
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 20:49
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت گفت: فرمول قیمت گاز برای نیروگاه‌های برق صادراتی همانند فرمول قیمت گاز صادراتی ایران برای همان منطقه در کشور مقصد خواهد بود.

اتاق خبر: محمد مهدی رحمتی با بیان این که فرمول نرخ گاز برای نیروگاه‌هایی که از سوی بخش خصوصی برای برق صادراتی تعیین شده، همانند نرخ گاز صادراتی است، تصریح کرد: قیمت گاز برای نیروگاه‌هایی که قرار است برق را صادر کنند و در نزدیک مرز ترکیه یا در این کشور احداث می شوند همانند قیمت گاز صادراتی به این کشور است و یا نیروگاه‌هایی که در کشور یا مرز عراق احداث می شود متناسب با قیمت گاز درقرارداد با عراق است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی درباره این که برخی مدیران دولتی خواستار قیمتی همانند قیمت خوراک پتروشیمی برای سوخت نیروگاه‌های برق صادراتی هستند، تصریح کرد: گاز برای پتروشیمی‌ها قرار است به عنوان خوراک استفاده شود، در حالی که در نیروگاه قرار است با تبدیل انرژی، برق تولید شده از این نیروگاه‌ها برای صادرات اختصاص پیدا کند.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: فرمول گاز برای تولید برق صادراتی همانند فرمول صادرات گاز محاسبه می شود و قیمت گاز برای اختصاص به نیروگاه‌ها به منظور تولید برق صادراتی، حدود قیمت گاز صادراتی ایران خواهد بود.

براساس اعلام وزارت نفت، این وزارتخانه برای متنوع سازی صادرات گاز برنامه صادرات برق از طریق گاز را در برنامه دارد که در این زمینه تا کنون پنج توافقنامه با بخش خصوصی در این زمینه امضا کرده است که هیچکدام تاکنون از شرکت توانیر برای صادرات برق مجوز دریافت نکرده اند.

جانمایی نیروگاهها، سرمایه گذاری و توجیه اقتصادی سه موضوع مهم در ساخت نیروگاههای هستند که قرار است اقدام به صادرات برق کنند؛ ضمن این که راندمان این نیروگاهها اهمیت بالایی دارد و بر خلاف نیروگاههای کشور باید دارای راندمانی بالای ٥٠ درصد باشند تا بتوانند با دیگرعرضه کنندگان برق در کشورهای هدف رقابت کنند، راندمان نیروگاههای کشور هم اکنون حدود ٣٥ درصد است.

این درحالی است که سیاست وزارت نفت برای تعیین نرخ گاز با قیمت صادراتی ممکن است تاحدودی نیروگاه‌ها را برای مشارکت در این طرح سست کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید