غرامت 427 میلیون یورویی پژو به ایران خودرو | اتاق خبر
کد خبر: 315565
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 23:45
مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو از غرامت 427 میلیون و 600 یورویی پژو به ایران خودرو خبر داد.

اتاق خبر: هاشم یکه‌زارع در نشست خبری اظهار کرد: در جریان مذاکرات با پژو به آنها اعلام کردیم شما ایران را ترک کرده و باعث کاهش در ایران خودرو و ضرر و زیان آن شدید بنابراین باید غرامت بدهید.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با بیان این‌که میزان غرامت شده 427 میلیون و 600 هزار یورو است، خاطر نشان کرد: 116 میلیون یورو از این میزان مربوط به مسائل جاری و گذشته و 311 میلیون و 600 یوروی آن مربوط به همکاری‌های آینده است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: در مبحث مربوط به مسائل گذشته 25 میلیون یورو قطعه رایگان محصولات فعلی از پژو دریافت شده و می‌شود. 11 میلیون یورو تجهیزات خط تولید پژو 207 به صورت رایگان به ایران خودرو داده خواهد شد.

یکه‌زارع افزود: همچنین در قالب این بسته معادل 11 میلیون یورو از طلب‌های ایران خودرو به پژو بخشوده شد ضمن آنکه مبلغ 65 میلیون یورو مربوط به رویالیتی خودروهای تولیدی پژو مربوط به بازده زمانی گذشته تا زمان عقد قرار‌داد، به این شرکت پرداخت نخواهد شد. این مبالغ در سود و زیان امسال و سال آینده ایران خودرو اثرات مستقیم خواهد داشت.

وی با بیان این‌که در زمینه‌ی همکاری‌های آینده نیز ایران خودرو در حوزه خرید قوای محرکه 20 میلیون یورو از پژو تخفیف خواهد گرفت، تصریح کرد: همچنین پژو متعهد شده معادل چهار میلیون یورو برای یک سال کارشناس به ایران بفرستد تا در زمینه‌ی بهبود کیفیت محصولات جاری پژو در ایران فعالیت کند.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: معادل یک میلیون و 600 هزار یورو نیز پرسنل ایران خودرو در فرانسه برای تولید محصولات جدید آموزش خواهند دید، ضمن آنکه پژو یک میلیون یورو برای کار در زمینه‌ی سیستم در اختیار ایران خودرو قرار خواهد داد.

یکه‌زارع افزود: در زمینه رویالتیکی نیز 150 یورو بابت رویالتیکی هر محصول باید به پژو پرداخت می‌شد در نهایت هر محصول، 100 یورو پرداخت شود که البته بابت غرامت برای دو میلیون پلت فرم خودرو، 30 یورو رویالیتی پرداخت خواهد شد که مابه‌التفاوت آن معادل 140 میلیون یورو خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در این بسته دیده شده که در محصولات جاری مانند 206 و 405 نیز بابت هر دستگاه خودروی تولیدی 10 یورو رویالتیی پرداخت شود که 140 میلیون یورو نیز مابه‌التفاوت این میزان خواهد بود.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در زمینه قیمت محصولات جدید پژو در ایران اظهار کرد: با شرایط قیمتی امروز، قیمت خودروی پژو 301 دستی معادل 58 میلیون تومان و قیمت مدل اتوماتیک این خودرو 62 میلیون تومان خواهد بود. ضمن آنکه قیمت خودروی 208 نیز 68 میلیون تومان است. قیمت مدل دستی خودروی پژو 2008 معادل 72 میلیون تومان و قیمت مدل اتوماتیک خودرو 78 میلیون تومان خواهد بود.

یکه‌زارع با بیان این‌که قرار‌داد حدودا 200 صفحه‌ای با پژو امضا‌ء شده است خاطر نشان کرد: این‌که از جاهای مختلف می‌گویند ما باید بر روی این قرار‌داد نظارت داشته باشیم با روی باز از آن استقبال می‌کنیم. ضمن آنکه چه دستگاه‌های نظارتی و چه مجلس اگر راجع به قرار‌داد سوال داشته باشند توضیح خواهیم داد.

وی ادامه داد: در قرار‌داد با پژو بیشترین منافع برای ایران دیده شده است به گونه‌ای که در روز آخر مانند به امضای قرار‌داد پژویی‌ها بین خودشان مشکل پیدا کرده بودند. این قرار‌داد خیلی به نفع ایران است و ما نیز بر روی منافع خود پافشاری کردیم.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در پاسخ به سوالی در زمینه‌ی این‌که چرا قرار‌داد با پژو محرمانه اعلام شده است، اظهار کرد: در سطح جهان قرار‌دادهای خودروسازان با یکدیگر منتشر نمی‌شود این‌که گفته می‌شود محرمانه معنایش این است که منتشر شدن متن قرار‌داد‌ها می‌تواند باعث اخلال در رابطه با شرکا و رقبا شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید