بانک مرکزی میزان خلق پول بانک‌ها را نمی‌داند | اتاق خبر
کد خبر: 315578
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 14:08
یک اقتصاددان با بیان اینکه سیاست‌های فعلی بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود درست اما ناکافی است، گفت: وقتی بانک مرکزی خلاءهای نظارتی جدی دارد، این سیاست‌ها برای کاهش نرخ سود اثربخش نخواهد بود.

اتاق خبر: عادل پیغامی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی، سپرده قانونی و سود در بازار بین بانکی را کاهش داده است، آیا این سیاست‌ها منجر به کاهش نرخ سود بانکی می‌شود، اظهارداشت: این اقدامات نسبتا درست است اما اثر بخش بودن این سیاست‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی نیازمند اقدامات دیگری است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی افزود: اصل شفافیت اطلاعات، اطلاع بانک مرکزی از فعالیت‌های بانکی و حکمرانی بانک مرکزی محل سوال است. به همین دلیل اقدامات فعلی بانک مرکزی در حوزه کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی درست اما ناکافی است.

این اقتصاددان درخصوص الزامات کاهش نرخ سود گفت: اساسا بحث در اینجاست که بانک مرکزی در چه ساختار انگیزشی که باید مستقل از ساختار انگیزشی بانک‌ها باشد، حکمرانی می‌کند؟

به گفته وی مبادلات پولی و خلق پول هم‌اکنون خارج از اطلاع بانک مرکزی انجام می‌شود.

پیغامی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه سطح نظارت بانک مرکزی مناسب نیست، اقدامات بانک مرکزی منجر به کاهش نرخ سود می‌شود، گفت: خیر، کافی نیست چون بانک مرکزی باید اطلاع دقیقی از گردش پول و اطلاعات باید کانال‌های متمایزی طراحی کند.

*دولت و مجلس چارچوب‌های نهادی لازم را به بانک مرکزی نداده‌اند

وی تصریح کرد: البته بانک مرکزی چارچوب‌های نهادی لازم را از سوی دولت و مجلس در اختیار ندارد و در واقع مقصر همه ضعف‌ها در حوزه نظارت بر بانک‌ها، بانک مرکزی نیست.

این اقتصاددان در پاسخ به این سوال اگر بانک مرکزی همین روند در حوزه نظارت را ادامه دهد و با سیاست‌های پولی نرخ سود در بازار بین بانکی را تعدیل کند، نرخ سود بانکی کاهش خواهد یافت، گفت: واکنش و اقدام بانک‌ها قابل پیش‌بینی نیست.

*بانک مرکزی میزان خلق پول بانک‌ها را نمی‌داند

پیغامی با اشاره به خلاءهای نظارتی بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی میزان خلق اعتبار بانک‌‌های خصوصی و دولتی را نمی‌داند. دوست دارم بدانم برنامه بانک مرکزی نسبت به مقوله پول درون‌زا در سیستم بانکی جمهوری اسلامی ایران چیست؟ این را منتشر کند تا دانشگاهیان هم بدانند.

* دوست داریم بدانیم بانک مرکزی براساس کدام چارچوب تئوریک حکمرانی می‌کند

وی اظهارداشت: حکمران پولی کسی است که مکانیزم انتشار پول را کانالیزه کند، مقوله درون‌زایی پول را رصد و پایش کند و ابزارهای چند‌لایه‌ای برای کنترل آن در نظر بگیرد. خیلی علاقه‌مندیم بدانیم رویکرد بانک مرکزی در این حوزه‌ها چیست و آن رویکرد بر اساس کدام چارچوب تئوریک انتخاب شده است.

پیغامی ادامه داد: انواع تئوری‌ها برای بانکداری مرکزی وجود دارد، بانک مرکزی در قالب مقاله‌ای اعلام کند که کدام تئوری را برای بانکداری مرکزی انتخاب و در راستای آن فعالیت می‌کند.

* تا وقتی چارچوب تئوریک بانکداری مرکزی ارائه نشود، در وجود حکمران پولی تردید است

این اقتصاددان با بیان اینکه علاقه‌مندیم بدانیم سیستم بانکی به کدام سمت می‌رود، گفت: تا وقتی این تئوری به زبان دانشگاهی ارائه نشود، در وجود حکمرانی پولی تردید وجود دارد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید